Meniny má: Amália

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Apollo 1 zbúrajú, na jeho mieste vznikne Nové Apollo

 

Hrozilo mu zrútenie, teraz sa začína s jeho asanáciou. Reč je o bizniscentre Apollo 1 na Prievozskej ulici v Ružinove. Po zbúraní vyrastie na pozemku projekt Nové Apollo.

z troch fáz – prípravnej a čistiacej, búracej a napokon recyklačnej. Hlavná časť skeletu budovy sa má rozoberať po novom
roku a vtedy je predpoklad, že dôjde aj k obmedzeniu na okolitých komunikáciách; priebeh roka 2020 je zároveň predpokladaným termínom ukončenia búracích prác.
 
Podľa investora sa prípravné, čistiace, ale aj počiatočné búracie práce budú až do konca tohto kalendárneho roka odohrávať predovšetkým v interiéri budovy. Začne sa s vnútorným vypratávaním objektu, vyvezú sa výťahy, klimatizácia, kotly, podlahy, zdravotechnika, sadrokartónové priečky či izolácia. Apollo 1 sa má rozoberať citlivo, bez použitia výbušnín so snahou čo najmenej zaťažiť životné prostredie.
Samozrejmosťou je recyklácia všetkých možných materiálov.
 
Nové Apollo
Má ísť o sedempodlažnú budovu s ôsmym ustúpeným podlažím, ktorá vyrastie po zbúraní na pozemku HB Reavis. Má ísť o vstupnú bránu do štvrte Nové nivy. Počíta sa so zeleným átriom či s viac ako 480 parkovacími miestami
v podzemí.
Investor sľúbil verejnosti nové prevádzky, modernú architektúru či cyklistické centrum. Dokončenie výstavby je naplánované na rok 2021. Na výstavbe má
s HB Reavis spolupracovať aj londýnske architektonické štúdio Make Architects. To je známe najmä ikonickým a nadčasovým dizajnom.
Genéza problémov Apolla 1
2015 – začali sa problémy so statikou objektu. Boli až takého závažného charakteru, že budovu bolo nutné prestať užívať. Podľa medializovaných informácií bola budova na jednom mieste preťažená až o 250 percent.
2016 – začiatkom roka 2016 chcel vlastník centra pôvodne obnoviť prevádzku, ale statické posudky ukázali, že poškodenie statiky objektu je závažné a bolo odporúčané objekt asanovať. Vysťahovať sa museli firmy aj obchody.
2018 – v polovici septembra prijal Stavebný úrad v Ružinove žiadosť o asanáciu. Po doručení všetkých podkladov sa v polovici októbra 2018 začalo konanie vyhláškou.
2019 – Stavebný úrad v Ružinove vydal v januári povolenie na búracie práce.
 
Robo
Foto: hbreavis.com
(vizualizácia Nového Apolla)

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising