Meniny má: Kazimír

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Príbeh o tom, ako 70-ročná pani pomohla v lete ježkom a vtákom

 

Ružinovská samospráva prejavuje svoj kladný vzťah k živočíchom rôznymi aktivitami. Okrem unikátnej dopravnej značky upozorňujúcej vodičov na výskyt labutí, o ktorej informujeme v inom článku, pútajú pozornosť aj napájadlá s vodou pre ježkov a operence.
 
Za veľa dobrými nápadmi treba hľadať skúsenosti. Táto overená múdrosť platila aj v prípade pôvodu myšlienky, ktorej cieľom bolo pomôcť vtákom a ježkom počas letných horúčav. Pani Štefánia má už síce viac ako 70 rokov, ale denne v lete chodievala po Ružinove s litrami vody a rozlievala ju do vlastnoručne vyrobených napájadiel.
Raz napísala e-mail riaditeľke miestnej základnej školy i vicestarostovi Ružinova Martinovi Patoprstému a ten ho zverejnil na svojej facebookovej stránke: „… bolo jedno napájadlo pre vtáčiky a ježkov vandalmi tak poškodené, až bolo nefunkčné. Priniesla som nové napájadlo a vtedy sa pri mne pristavili dvaja školáci a pýtali sa ma, čo som to priniesla. Povedala som im, že je to napájadlo s vodou pre ružinovské vtáčatká a ježkov. Jeden zo školákov ochotne hľadal zvyšky poškodeného napájadla, aby sme ho opravili, ale nebolo to možné. Následne tento milý žiak bral do rúk fľaše s vodou a napájadlo naplnil až po okraj. Ochotný a milý chlapec je žiakom Vašej školy, volá sa Jakub a chodí do II. B triedy. Vážená pani riaditeľka, musela som Vám o tomto ochotnom žiakovi a aj ochrancovi prírody napísať, aby aj jeho spolužiaci vedeli, že je to slušný a zodpovedný žiak. Nedá mi, aby som o tomto skutku v kópii neinformovala aj pána Ing. Martina Patoprstého, zástupcu starostu MČ Ružinov, ktorý má hlavnú zásluhu na ochrane životného prostredia tu u nás v Ružinove.“
A tak zareagovala aj Mestská časť Ružinov. Konkrétne práve vicestarosta Patoprstý, ktorý spolu so svojimi kolegami na viacerých miestach Ružinova postupne zhotovili pevné napájadlá pre ježkov aj vtáčiky. Tie vyrástli napríklad pred Planetkou v parku Ostredky, na Daxnerovom námestí, na ihrisku Mesačná, v parku Vietnamská, na Trebišovskej ulici a pod.
 
Je to pekná letná ukážka komunitnej spolupráce občanov, v tomto príklade najmä občianky s mestskou časťou.
 
 
red
Foto: Facebook/Martin Patoprstý
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising