Meniny má: Oldrich

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 09/2020

Dopravný podnik zaraďuje do premávky nové autobusy

 

Solaris New Urbino 18. Taký je celý názov nových autobusov, ktoré predstavil verejnosti Dopravný podnik Bratislava. Tieto vozidlá majú nielen špeciálnu úpravu na prepravu batožiny, ale celkovo sú najmodernejšie, akými DPB doteraz disponuje. Na čo všetko sa môžeme tešiť?
 
Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta sa dovedna môžu tešiť na jedenásť osemnásťmetrových autobusov najnovšej generácie, ktoré svojou kvalitou patria medzi svetovú špičku.
 
„Príchodom nových vozidiel Solaris New Urbino do Bratislavy sa začala napĺňať vízia mesta i Dopravného podniku Bratislava o kvalitatívnom skoku pri cestovaní hromadnou dopravou pri dodržaní princípov hospodárnosti a efektivity vynaložených finančných zdrojov,“ cituje oficiálny web hlavného mesta bratislava.sk slová predsedu predstavenstva DPB, a. s. Martina Rybanského, ktorý doplnil: „Je pred nami ešte dlhá cesta, ale iba prostredníctvom nej dokážeme verejnosti ponúknuť atraktívny spôsob prepravy po meste, ktorý je ekologický, časovo úsporný, ekonomický, no predovšetkým komfortný.“
Nové nízkopodlažné autobusy Solaris New Urbino 18 spĺňajú najvyššiu emisnú normu EURO 6D.
Ich súčasťou je vysokovýkonná klimatizácia či determálne sklá, ktoré znižujú prehrievanie
interiéru. Samozrejmosťou je kamerový systém. Veľkorysé riešenie úložného priestoru sa využije najmä pri nasadení vozidiel do premávky na tzv. letiskové linky, čím sa prispeje k vyššej kultúre cestovania aj pre cestujúcich z letiska či na letisko. Vďaka ich nasadeniu sa navyše posilnila linka číslo 61 zahustením jej intervalov.
DPB obstaral tieto vozidlá ešte pred začiatkom koronakrízy. Podľa súčasného vedenia DPB došlo k úspore viac ako 15 000 eur na jednom vozidle v porovnaní s predchádzajúcimi nákupmi. Dopravný podnik avizuje, že výhodou nákupu sú aj integrované sčítače cestujúcich, ktoré dávajú možnosť pracovať s väčším množstvom presnejších údajov o cestujúcich.
Aké sú ďalšie výhody pre cestujúcich?
DPB sa chváli dvomi novinkami v informačnom systéme vozidla. Jednak má ísť o nové vnútorné informačné panely, ktoré vám na prestupných uzloch zobrazia aktuálne odchody ďalších liniek.
Druhou novinkou sú farebné vonkajšie transparenty s vysokosvietivými LED.
 
Kvalitu cestovania majú zvýšiť aj sedadlá s nenasiakavým poťahom, antibakteriálne antikorové tyče, možnosť nástupu s kočíkom do dvoch dverí autobusu, možnosť bezpečného uchytenia bicyklov, množstvo nabíjacích USB portov či pripojenie na wi-fi. Pre slabozrakých a nevidiacich budú slúžiť vonkajšie hlásiče, pre pohodlný nástup sa zas využije funkcia prikľaknutia vozidla (tzv. kneeling).
Integrované platobné terminály by mali už čoskoro umožniť platiť za cestovanie aj bezkontaktnou platobnou kartou.
Veríme teda, že Solaris New Uribno skutočne prinesú pre cestujúcich úplne novú kvalitatívnu úroveň cestovania.
 
 
br
Foto: imhd.sk

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising