Husľový virtuóz Teo z Bratislavy dobýja hudobný svet

Teo Gertler z Bratislavy má osem rokov, miluje futbal a už takmer štyri roky hrá na husliach, ktoré si vybral sám – namiesto klavíra. Jeho rodičia chceli, aby Teo a jeho sestra hrali na jednom hudobnom nástroji a venovali sa jednému športu, tak ich oboch prihlásili na klavír. 

Po mesiaci sa však ani nie štvorročný chlapček rozhodol inak. Klavír odmietol s tým, že by radšej hral na strunovom nástroji – husliach alebo gitare. „Páčilo sa mi, že je to taký komplikovaný nástroj. Zaujímalo ma, ako zaznie, keď potiahnem sláčikom,“ vysvetľuje malý virtuóz. Okrem huslí miluje lego, hrá futbal a je šikovný v matematike.
 
Teo začal chodiť na Základnú umeleckú školu na Sklenárovej ulici v Bratislave, kde hru na husliach cvičí štyri až päť hodín denne. „Iné deti vydržia pol hodinu, jeho musím niekedy po hodine vyviesť z triedy,“ vysvetľuje jeho učiteľka, ktorá sa vraj za 26 rokov praxe s takým talentovaným dieťaťom nestretla. V ôsmich rokoch už hrá Teo skladby na úrovni konzervatória. Aktuálne má v pláne koncert A mol Johanna Sebastiana Bacha.
 
Prvý koncert odohral ako prvák na základnej škole so sestrou, ktorá ho sprevádzala na klavíri. Približne v tom istom čase prišla prvá husľová súťaž – Prešporský Paganini. Šesťročný Teo získal cenu Najmladšieho účastníka. Nasledujúci rok už medzinárodnú súťažnú prehliadku, ktorú organizuje bratislavské Staré Mesto, vyhral. Dve trofeje – strieborné a zlaté pásmo – má Teo aj z celoslovenskej interpretačnej súťaže v hre na husliach Schneiderova Trnava. Zatiaľ najväčší úspech Teo dosiahol minulý rok krátko pred Vianocami na medzinárodnej súťaži hudobných talentov v Moskve. Je to najväčšia televízna súťaž v Rusku, ktorú vysielajú naživo na jednom zo štyroch štátnych televíznych kanálov a má obrovskú publicitu.
 
Súťaž pozostáva z troch kôl, v každom odohrá súťažiaci jednu skladbu, na ktorú má osem minút. Finalisti si potom zahrajú s Moskovskou filharmóniou. Na nácvik repertoáru mal osemročný Teo čas od septembra do novembra. Naštudoval si skladby od Paganiniho, Seitza a Vivaldiho.Teovi rodičia s priveľkým úspechom nerátali, no osemročný huslista exceloval.
 
„Jeden z porotcov vravel, že nevie, či ten tón išiel z neba,“ vraví otec. Teo skončil v medzinárodnej konkurencii vo finále druhý, bol najmladším účastníkom súťaže a ako jeden z víťazov si zahral so slávnou Moskovskou filharmóniou. „Trochu som aj tušil, že budem medzi najlepšími. Veril som, že po usilovnej práci príde ocenenie,“ hovorí smelo Teo. Medzinárodná porota v Rusku ho prirovnala k Jaschovi Heifetzovi, niekdajšiemu skvelému americkému virtuózovi litovského pôvodu. Hru na husliach, ktorá sa často vníma ako tvrdý dril, je však pre malého muzikanta experiment a dobrodružstvo.
 
 
Veronika
Foto: tvkultura.ru

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising