J & T chce v Bratislave budovať koľajnice

 
O tom, že električkové spoje a ich rozširovanie je pre bratislavskú dopravu nevyhnutné, svedčí aj záujem developera vybudovať okruhy za vlastné náklady.
 
Do ružinovských električkových tratí chce vraziť peniaze aj známa developerská skupina J & T. Jej dcérska spoločnosť J & T Real Estate predstavila svoje plány na vybudovanie nových električkových tratí. Projekt by mala realizovať v rámci svojho developerského projektu Spojená Bratislava. Tento projekt by mal v partnerstve s mestom a ďalšími subjektmi vytvoriť na oboch brehoch Dunaja moderné centrum, ktoré bude ťažiť z potenciálu rieky a bude prepojené kvalitnou verejnou dopravou. Do nového centra plánuje spoločnosť investovať viac ako 1,2 miliardy eur. Z nich by na výstavbu nového projektu električkových tratí malo ísť približne 60 miliónov eur.
 
Alarmujúce Vlčie hrdlo
Nové trate by mali mať približne 4,2 kilometra a zlepšiť by mali dopravu v Ružinove, ale aj v ďalších mestských častiach. O svojich plánoch spoločnosť informovala na svojom webe. Hovorí pritom, že rozvoj električkovej trate je pre Bratislavu veľmi dôležitý a práve verejná doprava po koľajniciach by mala byť nosným prvkom dopravy v hlavnom meste. Bratislavská električková sieť dnes pozostáva zo štyroch starších kompletných radiál – na západe je to smer centrum – Karlova Ves, tri východné sú smer centrum – Rača, centrum – Ružinov a centrum – Zlaté piesky.
Okrem nich sa nedávno spustila doprava aj po piatej radiále na trase centrum – Petržalka. Práve petržalská časť je projekt, ktorý sa v najbližších rokoch bude rozširovať z iniciatívy samosprávy. Podľa developera je načase, aby sa Bratislava začala zaoberať aj vybudovaním novej radiály do Vrakune. „Je nevyhnutné, aby sa pokračovalo s budovaním nových, predĺžením a prepojením existujúcich radiál smerom od centra mesta do mestských častí, ktoré vôbec nie sú, alebo sú nedostatočne obsluhované koľajovou dopravou. Za všetky smery sa ako najaktuálnejší zdá dopravne preťažený smer centrum
– Slovnaft – Vrakuňa,“ uvádza developer.
 
Odľahčiť Ružinov
Mestská časť Ružinov by v prípade realizovania projektu mohla ťažiť z vnútorného okruhu, ktorý má developer v pláne vybudovať. 
Takzvaná Vetva Košická by spojila Petržalskú radiálu s Ružinovskou popred Obchodné centrum Eurovea, dnešné zastávky Košická, Dulovo námestie a Trhvisko Miletičova. „Ak chceme dosiahnuť, aby ľudia presadli z áut do verejnej dopravy, potrebujeme do Bratislavy priniesť skutočný systém P+R – to znamená, že električkové radiály smerujúce na okraj mesta musia pre návštevníkov mesta prichádzajúcich autami do mesta z rôznych smerov ponúknuť štandardné možnosti presadnúť z auta na kvalitnú a rýchlu električku,“ hovorí výkonný riaditeľ J & T Real Estate P. Pelikán.
 
Developer už podal na bratislavský magistrát žiadosť o posúdenie investičného zámeru. „Hlavnými bodmi investičného zámeru sú predovšetkým návrhy na vybudovanie nového centrálneho koľajového okruhu a prepojenie Ružinovskej a Petržalskej radiály. Vytvoria sa tak predpoklady nielen pre rozvoj vnútromestskej, ale aj regionálnej dopravy,“ uvádza investor. Ten argumentuje tým, že demografický prieskum preukázal postupný presun obyvateľov smerom na východ od Šafárikovho námestia smerom na prístav, Prievoz a tiež na opačnom brehu Dunaja. Práve tu podľa spoločnosti J & T Real Estate vzniká a aj naďalej bude silnieť dopyt po verejnej doprave. Ružinovský okruh by tiež mohol pomôcť hlavnému mestu pri budúcom plánovaní trasy do Vrakune a ku koncernu Slovnaft. Ďalší okruh chce J & T vybudovať v Petržalke.
 
Najvyťaženejšia
Developer tvrdí, že vybudovanie električkovej trate na Košickej by podstatne zmenilo vyťaženosť ciest v jej okolí okolí. „Mohla by vzniknúť jedna z najvyužívanejších tepien verejnej hromadnej dopravy v Bratislave. Napríklad profil v úseku Pribinova vykazuje zaťaženie električkovej trate na úrovni viac ako 50 000 osôb na deň obojsmerne,“ argumentuje developer s tým, že tieto hodnoty prekonávajú zaťaženia na všetkých existujúcich profiloch v rámci Bratislavy. To by odbremenilo aj autobusovú dopravu a zároveň by to dalo možnosť rozvoja záchytného parkoviska pri  Prístavnom moste.
 
 
 
Tomáš
 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising