Vždy keď tam prídem, neodídem s prázdnymi rukami

Burzoblšák si získal od svojho vzniku v roku 2014 popularitu u mnohých Ružinovčanov. V prvú májovú sobotu sa na tradičnom mieste na Drieňovej 16 (ZŠ Pavla Marcelyho) uskutočnilo už jeho 74. vydanie.
 
Na Burzoblšáku si prídu na svoje fanúšikovia secondhand módy. Okrem oblečenia sú tam však k dispozícii aj handmade (čiže ručne vyrobené) výrobky, platne, knihy, starožitnosti, obrazy a mnoho rôznych iných vecí. 
 
V zóne s občerstvením opäť nechýbali domáce sladké a slané pochutiny, limonády, sirupy, džemy či neodolateľná káva. 
 
Tradične ste si mohli posedieť v oddychovej zóne a deti sa zabávali na tvorivých dielňach a maľovaní na tvár Artlandia.
 
„Na tento blší trh chodím veľmi rada. Je to podujatie, kde nájdete množstvo praktických a užitočných výrobkov, navyše za skutočne symbolickú cenu. Vždy keď sem zavítam, neodídem domov s prázdnymi rukami,“ usmiala sa spokojná návštevníčka Erika, ktorá pre Retronoviny ešte doplnila: „Viac sem chodia asi ženy ako muži, ale výrobky, ktoré som na Burzoblšáku nakúpila, zakaždým rada prezentujem aj svojmu manželovi.“ 
 
Oblečenie nepatrí do koša
Burzoblšák sa koná pravidelne každú prvú sobotu v danom mesiaci v čase od ôsmej rána do druhej popoludní. Najbližšie sa teda akcia uskutoční v sobotu 3. júna. Vstup pre návštevníkov je zdarma.
 
Burzoblšák je komunitné podujatie, pričom jeho hlavným cieľom je recyklácia a opätovné využitie starého a nepoužívaného oblečenia.
 
„Ide nám o vytvorenie tradície mestského trhu s programom, podporou novovznikajúcich handmade výrobcov, stretávania sa a aktívneho využívania voľného času miestnych obyvateľov v Ružinove,“ hovoria organizátori podujatia. Tými sú dvaja bývalí spolužiaci na Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorí si práve na výške zaumienili, že rozbehnú vlastný projekt – kultúrne a komunitné podujatie pre Ružinovčanov.
 
Burzoblšák má svoje špecifiká
Oblečenie a iné veci, ktoré zostanú nevyužité, sa po skončení akcie venujú detským domovom, ľuďom bez domova, ženám v núdzi alebo psím útulkom v Bratislave.
 
Práve pomoc pre ľudí v núdzi, zvieratá, životné prostredie a súčasne podpora začínajúcich domácich výrobcov sú charakteristickými črtami Burzoblšáku.
 
Ako si rezervovať miesto? 
Ak chcete predávať, potrebujete si miesto rezervovať vopred. Môžete využiť dva spôsoby – buď vyplníte prihlášku na www.burzoblsak.sk/trh/registracia, alebo pošlete e-mail so žiadosťou na info@burzoblsak.sk. Počet miest je totiž obmedzený.
 
„Prosím, nepíšte nám viac ako jeden e-mail. Čím viac e-mailov zašlete, tým vyššie sa v poradí dostanete a tým dlhšie budete čakať na odpoveď,“ upozorňujú organizátori, ktorí odpisujú v poradí, v akom správy dostávajú, „preto sa nemusíte báť, odpíšeme, hneď ako sa dostanete na rad. V prípade, že ide o posledné miesta a sme nútení čakať na úhradu od predajcov, vyhradzujeme si právo odpovedať aj neskôr ako do piatich dní.“
 
Rezervácie teda nepíšte na nástenku, do príspevkov alebo fotiek na Facebooku, lebo takýto typ rezervácií sa dá veľmi ľahko prehliadnuť a organizátori naň nereagujú.
 
Dodržujte pravidlá 
V prípade priaznivého počasia sa Burzoblšák koná v areáli školského dvora, v zimných mesiacoch, resp. ak sú poveternostné podmienky nepriaznivé, predávate a nakupujete v školskej telocvični.
 
Akcia má svoje konkrétne pravidlá, ktoré sú uvedené tak na svojej internetovej stránke ako na Facebooku.
 
Zároveň organizátori upozorňujú, že v areáli školy platí prísny zákaz fajčenia a zákaz vodenia psov z dôvodu interných pravidiel školy a príslušnej legislatívy.
 
Autor: bc 
Foto: Burzoblšák  
 
 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising