Z Miletičky zmizli nelegálne bilbordy

 
Počuli ste o vizuálnom smogu? Ide o presycovanie verejných priestorov reklamou, najmä bilbordmi. Metropoly vo väčšine vyspelého sveta sa proti nemu snažia bojovať. Sme radi, že ďalšie plusové body v tomto súboji zaznamenal aj Ružinov.
 
Samospráve sa podarilo dohodnúť s prenajímateľmi, aby z oplotenia Trhoviska Miletičova zmizli komerčné bilbordy.
 
Jediné dva bilbordy, ktoré zostávajú (zo strán hlavného vstupu z Miletičovej), sú majetkom samotného trhoviska. Neslúžia však na komerčnú činnosť, ale pravidelne informujú obyvateľov o kultúrnych podujatiach na trhu, o otváracích hodinách či o lokálnych predajcoch.
 
Došlo ku kultivovanej dohode
Starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Martin Chren hovorí o úspešnom konaní samosprávy i kolegov zo samotného trhoviska.
 
„Po ťahaniciach sa nakoniec podarilo všetko vyriešiť najlepším možným spôsobom – prišlo ku kultivovanej dohode a agentúry zaplatili súdne trovy a nájomné za celé obdobie trvania sporu,“ informoval starosta Chren. 
 
Proti nepeknej bilbordovej aleji pri Trhovisku Miletoviča vznikla v minulosti petícia. Samospráva svojho času prevádzkovateľom nepredĺžila nájomné zmluvy, a tak išlo o čierne stavby. Tie je však podľa súčasnej legislatívy mimoriadne zložité odstrániť. Potenciálne dlhotrvajúce súdne spory napokon vystriedala obojstranná dohoda.
 
„Všetko sa nakoniec vyriešilo bez drahých advokátov a dlhoročných súdnych sporov, a teda aj bez finančných rizík a nákladov pre mestskú časť,“ dodal Martin Chren.
 
Menej otravy pre ľudí
Dobrou správou je aj premaľovanie zadných stien stánkov na druhej strane, kde sa rozširuje zelený plot.
 
Vizuálne to celú „Miletičku“ spriehľadní a najmä občanov už nebudú otravovať hlavy politikov, ktoré, priznajme si, nám zvykli pokaziť náladu.
 
Z demontovania bilbordov neskrývali radosť ani samotní obyvatelia Ružinova, zvlášť po náročnom období. 
 
„Najmä pred parlamentnými voľbami som mal pocit, že polovička Ružinova sa zmenila na jednu politickú kulisu, kde sa nám z každého voľného kúska prihováral politik nejakej politickej strany a sľuboval možné aj nemožné,“ pousmial sa starší pán Peter. Na trhovisko po novom bude radšej chodiť aj mladá pani Erika, ktorá pre Retronoviny povedala: „Celý priestor pôsobí hneď krajšie, bez urážky, pani politici, a priestrannejšie. Myslím si, že reklám a bilbordov je stále priveľa a každý bilbord ‚dole‘ je dobrou správou pre naše mesto i mestskú časť.“
 
Autor: pb
Foto: Marco Marušinec

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising