Kategória: Žíjú medzi namiČíslo: 02/2014

Oľga Bartošíková je slovenský Picasso

Prenádherná expozícia s názvom Provokácie 1963 – 2013, ktorú v týchto dňoch môžeme vidieť vo výstavnej sieni bratislavského Domu umenia, je akýmsi sumárom diela významnej slovenskej výtvarníčky, v súčasnosti barda nášho výtvarného umenia Oľgy Bartošíkovej. 
 
Táto vzácna 92-ročná žena, (ľudia jej pripisujú celkom zaslúžene necelých 
70 rokov) stále tvorí, filozofuje a neopakovateľne pracuje s kreativitou, povedal na vernisáži kurátor výstavy Dr. Ľuboslav Moza. 
 
Bartošíková patrí medzi stále neobjavené a pritom najprogresívnejšie slovenské umelkyne. Bola členkou čisto ženskej, dodnes vysoko rešpektovanej skupiny Štyri (1958). (Spolu s Vierou Kraicovou, Jarmilou Čihánkovou a Tamarou Klimovou). Je jediná, ktorá v našej tvorbe objavila nové bohatstvo tém a myšlienok ich spracovania a zostavenia do rozsiahlych cyklov. Jediná, ktorá ich dokázala dotiahnuť na vrchol a doposiaľ objavuje ďalšie myšlienky a formotvorný výraz maľby.
 
Jedna z prvých na Slovensku, ktorá v 50. a 60. rokoch minulého storočiaperfektne pracovala v abstraktnom prejave, konceptuálnom umení, pop arte, lineárnej maľbe, superrealizme i realizme. Jej tvorbu jednotí autorský rukopis.
Je dámou slovenskej maľby. Osobnosť, pre ktorú je jej umelecké dielo tou popularitou, ktorú iní len ťažko spoznajú. Akademickú maliarku, ktorej dielo je naozaj uchvacujúce a provokujúce svojou neošúchanosťou a tým, že predbehlo čas, považujú odborníci za slovenského Picassa. 
 
Eva Nová, foto: autorka  

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising