Kategória: Životný štýlČíslo: 11/2013

Chrípka, nádcha či iba prechladnutie?

Občas v tom nemáme jasno. Či sme iba prechladnutí, alebo nás postihla ľahšia forma chrípky, prípadne sa budeme v najbližších týždňoch kurírovať z angíny. Vírusy si pletieme s baktériami, infekčnú nákazu s podchladením a najradšej by sme všetko riešili antibiotikami. Každý druh podobného ochorenia si však vyžaduje špecifický prístup, smerodajné sú príčiny ochorenia.
 
Na angínu platia antibiotiká
Ak máme horúčku a zdurené uzliny, problémy s prehĺtaním i so suchým kašľom, bolí nás hlava a najmä hrdlo a na mandliach sa objaví až hnisavý povlak, najskôr sme chytili kvapôčkovú nákazu zo vzduchu. Ak sa potvrdí bakteriálna infekcia, ide o angínu, keď nám lekár predpíše antibiotiká. Ich účinok však podmieňuje pokoj na lôžku aspoň týždeň až desať dní, pitie bylinkových čajov, konzumácia ovocia a poctivé kloktanie slanou vodou. Úľavou pre boľavé hrdlo je teplé mlieko s medom a s kúskom masla. 
 
Hrozba chrípkového vírusu
Tak ten nás dokáže úplne vyradiť z prevádzky. Zoslabnutí s boľavými kĺbmi i svalmi, s horúčkou a so zapchaným nosom sme zrelí na posteľ. V tomto prípade však antibiotiká nepomáhajú a odchod chrípky neurýchlime ničím, musí odísť pozvoľne sama. Pôjde to lepšie, ak budeme disciplinovaní a naordinujeme si polohu ležmo, dostatok spánku alebo aspoň oddychu a na druhej strane si doprajeme dostatok vitamínov z čerstvého ovocia i tekutín, najvhodnejšie sú čaje. Horúčku môžeme zrážať liekmi, ale i vlažnými sprchami či studenými uterákmi. 
 
Ak sa neubránime nádche
Náš nos je najmä v zime pod veľkým tlakom. Vonku naň útočí mráz, v klimatizovanom prostredí suchý vzduch, v každodennom živote chémia oslabujúca obranyschopnosť sliznice a napokon aj vírusy. Výsledkom je opuchnutá sliznica v nose, zvýšená tvorba hlienov, svrbenie očí i nosa, časté kýchanie, bolesť hlavy, únava a niekedy aj zvýšená teplota. Nádcha ako vyšitá. Ani tohto typu ochorenia sa nezbavíme v priebehu dvoch dní, liečba potrvá celý týždeň. Ale organizmu treba pomôcť. Piť čajíky, inhalovať harmančekový alebo zázvorový odvar a používať nosný sprej s látkami, ktoré urýchľujú proces hojenia, podporujú tvorbu nových buniek a zvlhčujú prostredie. K domácim receptom patria nátierky s chrenom, cesnakom a s cibuľou, ktorú sa tiež odporúča nakrájanú na kolieska umiestniť na tanieriku počas noci v blízkosti nosa pacienta. 
 
Kašeľ dokáže vyčerpať
Vírusy či baktérie vedia položiť na lopatky aj náš dýchací aparát. Začne sa to suchým, dráždivým kašľom, ktoré tlmíme antitusikami a po niekoľkých dňoch sa začne tvoriť hustý hlien, ktorého sa treba zbaviť pomocou zrieďujúcich mukolytík. Trvá to aj desať či viac dní, kým sa pľúca a dýchacie cesty z nákazy spamätajú a úplne vyčistia. Pomôcť im môžeme aj domáckymi receptami – vlažným mliekom s medom a s karamelom a podľa starých mám aj poctivou slepačou polievkou.
 
Aj prechladnutie znervózňuje
Ak sa nám aj podarí odolať väčším výzvam, ako je angína či chrípka, prechladnutiu podľahneme ľahšie. Stačí pri výbere hrúbky kabáta podceniť meteorologické predpovede a polhodinu sa triasť na autobusovej zastávke. Výsledok? Čoskoro začneme pokašliavať, častejšie používať vreckovku a sťažovať sa, že nás škriabe v hrdle. No ak nepomôže ani batéria vitamínových doplnkov, litre čaju a kilá citrónov a ťažkosti sa ani po týždni nezmiernia, treba stav konzultovať s lekárom.
 
Netrpezlivosť sa nevypláca
Mnohým stačí, že najvýraznejšie symptómy prejdú a hneď sa ponáhľajú do práce. Chorobou vyčerpaný organizmus je však náchylnejší na akúkoľvek inú infekciu, preto treba každú virózu a prechladnutie riadne vyležať a preliečiť. A do pôvodných koľají sa presmerovať len postupne. Týka sa to športových aktivít, pracovného nasadenia, bujarých večierkov, fajčenia i spôsobu stravovania, ktorý zaťažuje oslabený tráviaci systém. 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising