Kategória: Životný štýlČíslo: 03/2015

Na smäd len správne nápoje

 
Kalorické hektolitre však produkujú tony tuku. Teda v tom globálnom celonárodnom meradle. Ale v skutočnosti si všetci po troche pridávame centimetre na brušnej pneumatike aj vďaka tekutej „strave“. A platí to aj pre pivo, ktoré síce výborne uhasí smäd, ale mnohí nezostávajú pri jednom pollitri, čo môže byť v horúčave pre obsah alkoholu problém. Ani kalórie nie sú nezanedbateľné. Ako sa správne orientovať v bohatej ponuke trhu?
 
Sladené nie
Vychladené kolové nápoje osviežia výborne, ale ich zloženie môže mať pri pravidelnej konzumácii katastrofálne následky pre zdravie. Obsahujú totiž aromatické látky, farbivá, syntetický kofeín, kyselinu fosforečnú a najmä množstvo cukru, ktorý je hlavnou príčinou priberania. Ten je príznačný aj pre ochutené malinovky. Navyše vysoká hladina kyseliny citrónovej v sladkých nápojoch poškodzuje zubnú sklovinu. Aj minerálne vody s ovocnými príchuťami sa môžu podpísať pod postupný nárast hmotnosti. 
 
Najlepšia je čistá voda...
.... zo studne alebo z vodovodu, ak máme k dispozícii kvalitný zdroj. Môžeme ju nahradiť aj prírodnými minerálnymi vodami, ale nie sýtenými, ktoré pre vyšší obsah kysličníka uhličitého môžu spôsobiť plynatosť, poškodzovať hlasivky a dráždiť sliznicu žalúdka. Dobré je tiež striedať rôzne druhy, aby sme do organizmu dostali kombinácie minerálov. Smäd výborne uhasia aj ovocné šťavy, ale riedené, a tiež čaj. No nie ľadový z obchodu s vysokým obsahom cukru, ale uvarený doma. V lete sa neodporúča čierny, ktorý je močopudný, ale ovocný, bylinkový či svieži zelený s množstvom antioxidantov. Správne by mal dospelý jedinec prijať do 2 litrov všetkých tekutín denne, pri extrémnych teplotách treba minimálne pol litra pridať.
 
Smoothie plný vitamínov
V posledných rokoch zaznamenala úspech doslova vitamínová bomba. Smoothie nie je bežná šťava z ovocia či zo zeleniny, sú to zmixované plody niekedy aj so šupkou, ktorá obsahuje množstvo výživných látok. Husté a zamatové smoothie sa považuje za prírodný energetický nápoj, ktorý dokáže ráno naštartovať všetky orgánové systémy a dodá dostatok vitamínov a minerálov aj pri extrémnejších pohybových aktivitách. Ako ho pripraviť? Do mixéra sa má dať najprv tekutá zložka, no nie voda, skôr stopercentná ovocná šťava, kravské alebo sójové mlieko, nízkotučný riedky jogurt, cmar či kefír. Potom sa pridajú kúsky zeleniny alebo pokrájané plody ovocia a všetko sa zmixuje najprv pomalými otáčkami, potom rýchlejšími. Kombinácia je vecou osobného výberu a preferovaných chutí. Ale k obľúbeným patrí najmä banán, mango, jahody a bobuľové ovocie. V lete sa môže do pohára pridať rozdrvený ľad. Zeleninové smoothie sú dobrou alternatívou odtučňovacej diéty, ale aj vhodnejšou formou konzumácie zeleniny, ktorá niektorým ľuďom spôsobuje žalúdočné ťažkosti. Rozmixovať sa môžu všetky druhy, ktoré sa dajú jesť surové, ako rajčiaky, uhorky, paprika, čakanka, špenát, šalát, rukola, cvikla, mrkva, kaleráb či zeler.
 
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising