Kategória: Životný štýlČíslo: 07/2012

Riziká leta testujú naše zdravie

Z veľkej radosti veľké sklamanie, prípadne i bolesť. Aj takto sa môžu predčasne skončiť vysnívané prázdniny či dovolenka.

Štatistiky prípadov z pohotovosti v nemocniciach prezrádzajú, že sme každý rok rovnako nepoučiteľní a tvrdohlavo ignorujeme varovania lekárov či informácie v médiách o konkrétnych prípadoch otravy či úrazu. A potom za neopatrnosť a podcenenie nebezpečenstva trpko pykáme. A aké sú najčastejšie letné riziká, ktoré ohrozujú naše zdravie?

Chuť na tresku v majonéze    
Zabudnime na vretenice, muchotrávky a medvede, veď žijeme na bratislavskom sídlisku. V horúcich dňoch sa v mestskom prostredí môžeme najskôr otráviť. Zdrojov nákazy je nadostač. Väčšinou ide o tepelne nespracované jedlá z potravín, ktoré sú prameňom črevnej infekcie. K nepríjemným zážitkom patrí salmonelóza, ktorá sa môže vyskytovať vo vajciach, preto je poriadna odvaha pochutnávať si v horúcich dňoch na majonézovom šaláte. Alebo skôr hazard. Rovnako nebezpečné je piť nepasterizované mlieko či ovocné a zeleninové šťavy a konzumovať zákusky so smotanovými krémami, zmrzlinu z čerstvých vajec, huspeninu, tlačenku a iné mäsové výrobky alebo nedostatočne ugrilované hovädzie steaky či kuracie stehienka.

A rizikom je aj neumývať zeleninu a ovocie, pretože na povrchu plodov alebo listov by mohla sídliť baktéria E-coli, ktorá okrem brušných kŕčov a dramatickej hnačky môže spôsobiť aj zlyhanie obličiek. V listovej zelenine sa zase môžu ukrývať zárodky listeriózy, ktorá je nebezpečná najmä pre tehotné ženy, pretože môže vyvolať potrat alebo poškodiť centrálnu nervovú sústavu vyvíjajúceho sa plodu. A črtá sa ešte jedna poriadna otrava. Z charakteru leta, ktoré trávime sami alebo naše dieťa dodržiavaním zásad rekonvalescencie a nie kdesi na deke pri vode. Apropo, voda! Tiež dokáže zamiešať karty osudu.

Vodička, voda...
Živel, ktorý je chladivým vykúpením pre naše telá ostreľované slnečnými lúčmi, nás môže napokon zradiť. Našinec si nevyberie. Či zvolí miestne kúpalisko, alebo obľúbené bagrovisko naplnené osviežujúcou vodou, vždy narazí na špecifické problémy. Na kúpalisko, žiaľ, nechodia len zdraví jedinci, ale bazén poctia svojou prítomnosťou aj chorí ľudia s infekciou. A na druhý deň potom bežíme na pohotovosť s črevnými ťažkosťami. Možné prítomné chlamydie zase spôsobujú gynekologické i urologické infekcie alebo hnisavý zápal očných spojiviek či zdurenie lymfatických uzlín. Milovníkov šantenia na šmykľavke alebo tobogane ohrozujú malé mikroorganizmy améby, ktoré môžu byť príčinou črevného ochorenia alebo zápalu mozgových blán. Koncentrácia chlóru, ktorý má za úlohu ničiť choroboplodné zárodky, je pre bežného návštevníka akceptovateľná, ale citlivejším ľuďom a malým deťom môže pri dlhšom pobyte v bazéne podráždiť pokožku i oči. Ani chodenie naboso bez šľapiek sa v okolí bazéna nevypláca. Číhajú tu občas spóry húb, ktoré spôsobujú zdĺhavo sa liečiace kožné plesne.

V jazere sa okrem chlamydií zvyknú ubytovať aj sinice. Tento vodný kvet, ktorému sa darí hlavne v teplom počasí, je nebezpečný pre kožných alergikov, malé deti i ľudí s oslabenou imunitou a zvykne odštartovať žalúdočné a črevné ťažkosti. Ak tu žije množstvo vodných vtákov, cez narušenú pokožku sa môže do tela dostať cerkária, vývojové štádium pĺža, ktoré spôsobí krátkodobo zápal pokožky spojený s tvorbou vyrážok. Kolapsom môžeme zaplatiť, ak sa rozhodneme rozhorúčení skočiť do studenej vody. A temperamentná hlavička do jazera v neznámom prostredí by sa mohla skončiť ťažkým úrazom chrbtice po náraze do skaly, ktorá sa ukrýva pod hladinou vody. V prírodnej vode naše zdravie ohrozuje aj možná prítomnosť chemických látok či splaškov z kanalizácie.

Keď obťažuje hmyz    
Aj výlet do lesa sa môže skončiť menšou katastrofou, ak si zrátame, koľko malých parazitov na nás útočí. Kliešte sú nositeľom vírusu, ktorý spôsobuje zápal encefalitídu alebo boreliózu s ťažkosťami nervového, kĺbového a kardiovaskulárneho systému. Komáre by nás zase mohli infikovať vírusom, ktorý je príčinou zápalového ochorenia spojené s horúčkou, alebo preniesť na človeka parazita. Tento tenký červ sa môže dostať do oka a spôsobiť oslepnutie alebo v pľúcach zapríčiniť trombózu. A príjemné nie je ani pichnutie včelou, osou či sršňom, u niekoho sa môže pre alergiu skončiť dokonca anafylaktickým šokom.

Keď k tomu všetkému prirátame ešte úrazy po páde z bicykla alebo skejtbordu, poškodenú pečeň po skonzumovaní polievky z nepravých dubákov a všetky tie medúzy a ježovky, na ktoré šliapneme pri mori na dovolenke, je to na jedno leto až priveľa ohrození. Ale zavrieť sa doma na sto zámkov riešením asi nebude, že?
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising