Kategória: Životný štýlČíslo: 03/2015

Vôňa letného ovocia

 
Každá sezóna má svoju typickú arómu. A hoci si v supermarketoch môžeme melón či iné letné ovocie kúpiť už počas celého roka, jahody, čerešne, maliny, egreše, ríbezle a čučoriedky nám patria pocitovo najviac k skorému letu. A neprofituje z nich len náš zrak, čuch a chuťové poháriky, ale celý organizmus.
 
Jahody...
... sú kráľovnami záhrad. Trónia v nich postupne dozrievajúc nielen na začiatku, ale počas celého leta. Toto ľahko stráviteľné ovocie (aj keď občas alergizujúce) je bohaté na železo, draslík, vitamín C a provitamín A. Sú ideálne pre reumatikov a pacientov s dnou, chorou pečeňou a močovými kameňmi. Pre obsah vitamínov skupiny B sú dobrým obranným štítom pred vírusmi a baktériami i pred voľnými radikálmi, preto ich pravidelnou konzumáciou chránime organizmus pred rakovinou. A jesť by ich mali pravidelne aj tehotné ženy, pretože kyselina listová zabraňuje možným deformáciám u vyvíjajúceho sa dieťaťa.
 
Čerešne...
... fungujú ako močopudný prostriedok a odvádzajú toxíny z tela, čím uľahčujú prácu obličkám. Profitujú z nich najmä ľudia s problémom zadržiavania vody v tele, ale aj reumatici a pacienti so žlčovými kameňmi či s dnou, ktorí trpia bolesťami v súvislosti s hromadením kyseliny močovej v palcoch dolných končatín. Čerešne majú výrazné antioxidačné účinky, ich konzumáciou sa bránime proti rakovine.
 
Maliny...
... sú úžasným žriedlom antioxidantov, obsahujú ich viac ako rajčiaky, brokolica či kivi, a to už je čo povedať. Malý zázrak s veľkým efektom hlavne pre ľudí s obličkovými, pečeňovými chorobami a s reumou. Maliny sú navyše aj osvedčeným afrodiziakom.
 
Ríbezle...
... obsahujú vitamíny C a E, vitamíny skupiny B, karotén, minerálne látky, napríklad železo,  a organické kyseliny. Čierne ríbezle zlepšujú črevnú flóru a odstraňujú problémy s hnačkou i so žalúdočnou nevoľnosťou. Osviežujúce červené ríbezle posilňujú obranyschopnosť organizmu, preto sa odporúčajú pacientom po ťažkom úraze alebo po operácii. Vďaka kyseline salicylovej pôsobia v črevnom systéme antibakteriálne a riešia zápchu. Pomáhajú prečisťovať organizmus, a preto sú vhodným ovocím pre ľudí s problémami tráviaceho traktu, najmä so žlčníkom, s obličkami a s močovými cestami, ale aj s reumatickým zápalom kĺbov.
 
Čučoriedky...
... zlepšujú zrak ľuďom, ktorí vidia horšie za šera. Čučoriedky by sme mali jesť aj vtedy, ak si chceme posilniť imunitný systém, ak nás trápi hnačka alebo ak trpíme častejšie infekciami močových ciest.
 
Egreše...
... sú plody s typicky kyslastou príchuťou. V posledných rokoch sa na ne trochu zabúda. Neprávom, pretože obsahujú vitamíny C a E a tiež vlákninu, vďaka ktorej čistia črevá a odstraňujú zápchu. Pomáhajú tiež obličkám zbavovať sa toxických látok.
 
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising