Kategória: Životný štýlČíslo: 02/2014

Vzduch v interiéri – všetky extrémy ubližujú

I dokonale útulný, moderne zariadený byt býva niekedy skrytou hrozbou pre naše zdravie. Nebezpečné sú dva extrémy. Žiaduce nie je ani príliš suché či, naopak, priveľmi vlhké ovzdušie, obe hodnoty dokážu uškodiť a spôsobiť chronické zdravotné ťažkosti. 
 
Teraz na konci zimy, keď sme absolvovali niekoľko mesiacov pobytu vo vykúrenom prostredí, je aktuálnejší suchý vzduch. K problému neprispievajú iba sálajúce radiátory, piecky a iné zdroje tepla, ale aj nedostatočné vetranie a vývoj počasia – prevládajúca suchá zima a nízky počet dní s výdatným dažďom alebo so snežením. Optimálne hodnoty vlhkosti sa pohybujú v číslach medzi 40 až 55 percent. 
 
Trpí sliznica
Ak čísla na vlhkomere dlhodobo klesnú pod spodnú hranicu, čoskoro to pocítime. Najčastejším problémom býva sucho v ústach, škriabanie v hrdle, opuchnutá sliznica v nose, tvorba hlienov a časté odkašliavanie, pretože suchý vzduch pôsobí negatívne hlavne na dýchací aparát. Obyvateľom takéhoto prostredia sa postupne zhoršuje dýchanie, často ich trápi nádcha a infekcie dýchacích ciest so zvýšenou produkciou hlienov a pre chronické respiračné ťažkosti sa napokon oslabí imunita celého ich organizmu. Ešte viac ohrození sú astmatici, u ktorých sa príznaky ich ochorenia zvyčajne zhoršia. 
 
Syndróm suchého oka
Hoci problém suchého oka súvisí hlavne s dlhodobou prácou pri počítači, môže byť dôsledkom aj príliš suchého vzduchu v miestnosti, kde človek trávi celé hodiny. Pocit piesku v oku, rezanie či pálenie avizuje vysúšanie oka a redukciu vodnej zložky v slznom filme. Tento problém netreba podceňovať. Časom sa môže rozvinúť do zápalu očnej spojivky alebo rohovky, čo patrí k vážnym ochoreniam orgánu zraku. 
 
Máte doma klimatizáciu?
Aj účinný pomocník, ktorým môžeme regulovať optimálnu teplotu v interiéri, môže ublížiť. Ak je klimatizácia zle nastavená, môže vyprovokovať zápaly kĺbov a prechladnutie krčnej chrbtice alebo i bolesť hlavy, krku a prípadne zápal močových ciest najmä u žien, ktoré sú na tento zdravotný problém náchylné. Suchý vzduch v klimatizovanej miestnosti pôsobí dráždivo na sliznicu a provokuje človeka kašlať. Klimatizácia v pracovnom prostredí býva špecificky problematická. Ak zamestnávateľ zanedbáva jej servis a nevymieňa pravidelne filtre plné roztočí, baktérií a plesní, môže ako logický dôsledok registrovať zvýšený počet zamestnancov s alergiami a infekčnými ochoreniami. To isté platí aj o klimatizačných zariadeniach v obchodných centrách, kde je však riziko možnej nákazy pre vysoký výskyt ľudí ešte väčšie.
 
Keď je privlhko
Spokojní nebudeme ani v príliš vlhkom prostredí, pretože sa v ňom vyskytujú plesne dráždiace sliznicu dýchacieho systému. Podmienky sú rizikové obzvlášť pre alergikov. No plesne ohrozujú aj imunitný systém malých detí, starších ľudí či chronických pacientov. A aj zdravý človek môže mať napokon problémy s pľúcnymi mykózami, bolesťami hlavy, podráždenými očami a s plesňovými ochoreniami kože.
 
Pre zdravý domáci vzduch
Čo teda robiť, aby sme dýchali vzduch so správnymi parametrami? V prvom rade musíme byť priebežne informovaní o stave vzduchu v domácnosti. Preto zabezpečíme kuchyňu, kúpeľňu a všetky izby vlhkomermi a aspoň jednou meteostanicou, ktorá poskytne komplexné informácie aj o ovzduší vonku. A potom už stačí konkrétnymi krokmi ovplyvňovať domácu klímu:
Vzduch zvlhčia rastliny vo väčších črepníkoch, ktoré pravidelne zalievame.
Riešením je i veľkokapacitné akvárium, ktoré poteší aj deti. 
Čiastočne pomáhajú mokré uteráky na radiátore alebo domáce fontánky, ale najprofesionálnejšie problém odstránia zvlhčovače vzduchu.
Kvalitu ovzdušia zlepší aj aromaterapia čiže zahrievanie alebo rozprašovanie esenciálnych olejov, pri respiračných ťažkostiach sa odporúča eukalyptus, fenikel, mäta, aníz a borovica.
Naopak, zníženie vlhkosti docielime dostatočným ohrievaním vzduchu v interiéri a správnym vetraním, používaním odsávača pár v kúpeľni a digestora pri varení a pri extrémne vysokých hodnotách inštalovaním zariadení na pohlcovanie vlhkosti.

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising