Kategória: Životný štýlČíslo: 02/2015

Zdravíčko z jarných púčikov

 
Možno postačí pobudnúť v blízkosti jarou zobudených stromov, pretože už pohľad na prirodzenú krásu v nás roztápa zamrznuté sily. Energiu jarných púčikov však seriózne využíva aj doplnková liečebná metóda gemmoterapia.
 
Ak chcete byť prírodne zdraví, spoľahnite sa na mladé výhonky, ktoré sú, ako všetko mladé a čerstvé, bohatým zdrojom energie i užitočných látok. Nestačí však iba dotýkať sa zobúdzajúcich sa stromov a kríkov a privoniavať k vyrašeným púčikom. Potrebujete z nich za hrsť či dve, aby ste si vylúhovaním v liehu pripravili liečivú tinktúru. Proces trvá 3 týždne a získaný macerát treba uložiť vo fľaštičke z tmavého skla a uskladňovať na suchom mieste. Užívaním v malých dávkach si človek posilňuje imunitu a zlepšuje funkčnosť centrálnej nervovej sústavy. Táto prírodná liečba pôsobí priaznivo aj na organizmus tehotných žien a ako omladzovací prostriedok na starších ľudí. Zrýchľuje zároveň látkovú výmenu, preto je vhodné užívať výťažok ako podporu pri jarnej detoxikácii. 
 
Ale týmto spôsobom si môžete riešiť aj niektoré zdravotné problémy. A z ktorých stromov by ste si pri prechádzke v lese alebo v parku mali priniesť pár púčikov?
• topoľ – je úľavou pri svalovej stuhnutosti a rieši nedostatok krvných 
doštičiek
• jedlý gaštan – zlepšuje činnosť tráviaceho systému a tiež lymfatického a krvného obehu
• lipa – ako prírodné sedatívum tlmí bolesť
• borovica – zmierňuje reumatické ťažkosti a posilňuje kosti
• lieska – bráni kôrnateniu ciev a obnovuje pružnosť pľúcneho tkaniva
 
Zdravie v sebe ukrývajú všetky mladé rastliny. Preto chybu neurobí ten, kto v jarných mesiacoch staví na čerstvé vňate. Stačí si chlieb s nátierkou, zeleninový šalát či polievku posypať posekanými listami mladej púpavy, žihľavy, petržlenovej vňate alebo pažítky. 
 
Alžbeta Slováková
 

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising