Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 03/2017

4. novembra volíme župana a krajské zastupiteľstvo

 

V sobotu 4. novembra 2017 sa uskutočnia Voľby do VÚC. V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) zvolíme nového, prípadne staronového župana (ak by zvíťazil Pavol Frešo) a 50 poslancov zastupiteľstva BSK. Prečítajte si všetko podstatné o blížiacich sa voľbách.
 
Vládna koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd v marci prelomila prezidentovo veto a schválila novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. V praxi to znamená, že predsedov samosprávnych krajov už budeme voliť v jednokolových voľbách a nie v dvojkolových, ako to bolo doteraz. Víťazom sa stane ten kandidát, ktorý získa od voličov najviac platných hlasov. Získa mandát na 5 rokov.
V Bratislavskom kraji sa zmení počet poslancov. Oproti súčasnému volebnému obdobiu ich v rokoch 2017 – 2022 pribudne 6, zo 44 teda stúpne počet zákonodarcov na 50.
Bratislavský kraj bude vo voľbách rozdelený do 24 volebných obvodov (doteraz ich bolo 18). Podľa ich veľkosti je stanovený počet poslancov, ktorí budú daný obvod zastupovať v krajskom zastupiteľstve. Mestská časť Ružinov je volebným obvodom číslo 2, počet volených poslancov v Ružinove je 6, sídlo obvodnej volebnej komisie je na SPŠ Stavebná a geodetická na Drieňovej 35.
O post predsedu BSK je najväčší počet záujemcov zo všetkých krajov SR. O kreslo župana zabojuje 18 kandidátov, o 50 poslaneckých kresiel má záujem 368 kandidátov, pričom 81 z nich kandidujú ako nezávislí. Rečou čísel to znamená, že na každú poslaneckú stoličku je viac ako sedem kandidátov.
 
 
 
Kto chce byť županomv Bratislavskom kraji?
 
Rastislav Blaško (nezávislý)
 
Jozef Danko (nezávislý)
 
Juraj Droba (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK, OKS, ZZ, DÚS)
 
Natália Hanulíková (SZS)
 
Ľubomír Huďo(nezávislý s podporou ĽSNS)
 
Milan Ftáčnik (nezávislý)
 
Pavol Frešo (nezávislý)
 
Martin Jakubec (nezávislý)
 
Ľubomír Kolárik (SZaSZO)
 
Daniel Krajcer (Most-Híd, Skok, SZ)
 
Rudolf Kusý (nezávislý)
 
Marián Leinerovič (NP)
 
Milan Lopašovský (SMS)
 
Ján Mrva (nezávislý)
 
Lukáš Parízek (SNS)
 
Jalal Suleiman (KSS)
 
Andrej Trnovec (SĽSAH)
 
Jozef Uhler (nezávislý)
 
 
 
 
RoB
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
RoB

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising