Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 03/2017

Boj o osvetlenie hlavného mesta

 

Mesto vyhlásilo súťaž na prevádzkovateľa verejného osvetlenia na konci mája približne za 172 miliónov eur s DPH, no megatender sa stal jablkom sváru medzi primátorom a mestskými poslancami.
Tí už niekoľkokrát neúspešne žiadali Nesrovnala o zrušenie súťaže, no primátor na jej pokračovaní trvá a za iniciatívou mestských poslancov vidí len snahu o zviditeľnenie sa pred blížiacimi sa voľbami. Ich hlavnými výhradami sú, že tender bol zle vyhlásený a aj zle pripravený. Objavili sa tiež pochybnosti,
či nie je tender šitý na mieru jednému z uchádzačov. Primátor však takéto obvinenia odmieta a vyhlasuje, že „tie kritériá sú robené tak otvorene, aby takáto pochybnosť nebola“.
Nespokojnosť voči tendru vyjadruje aj bratislavský mestský poslanec a starosta Petržalky Vladimír Bajan. „Tou najväčšou je skutočnosť, že my poslanci vôbec nevieme, čo sa konkrétne obstaráva a na základe akých analýz a podkladov,“ povedal Bajan.
„Hlavné mesto si uvedomuje, že ide o veľmi dôležitú súťaž v hodnote desiatok miliónov eur, preto primátorovi záleží, aby proces prebehol striktne v súlade s pravidlami verejného obstarávania a ostatnými zákonmi. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby víťaza súťaže transparentne vygeneroval slobodný trh s cieľom vyhnúť sa neprimeraným a nekompetentným politickým zásahom do súťaže,“ uviedol Marek Papajčík z magistrátu. Tendrom na osvetlenie sa už zaoberá aj Úrad pre verejné obstarávanie.
 
Eviduje niekoľko námietok a aj podnetov, no podľa vyjadrenia jeho hovorcu Ján Mažgút ÚVO bude o námietkach rozhodovať, až keď sa k nim vyjadrí mesto.
Koľko a ktoré ďalšie spoločnosti sa do tendra zatiaľ prihlásili, magistrát odmietol zverejniť. „Počas procesu nie je možné zverejňovať iné informácie okrem povinne zverejnených v profile verejného obstarávateľa. A teda ani informáciu o počte doteraz podaných žiadostí,“ uviedol Papajčík.
Záujemcovia o zabezpečenie osvetlenia v Bratislave mali predkladať ponuky najprv do 10. júla. Neskôr bol termín predĺžený najprv do 10. augusta a potom do 10. októbra. Mesto posunutie termínu vysvetľuje veľkým množstvom dodatočných otázok zo strany uchádzačov. Obálky s ponukami sa budú otvárať 23. októbra o 10.00 hod. Posledné dve desaťročia sa o lampy v Bratislave starala spoločnosť Siemens. Zmluva s hlavným mestom jej vypršala na konci roka 2016. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal však so Siemensom podpísal bez verejnej súťaže zmluvu na ďalší rok s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.
 
 
Ivánová
Foto: Filip Tuhý
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising