Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2017

Bratislavské pamiatky v novom šate

Hlavné mesto sa pustilo do obnovy významných pamiatok v historickom centre. „Dôležité pamiatky mesta majú svoj význam a svoju hodnotu. Som presvedčený, že nie je dôležité takéto pamiatky len mať, ale je potrebné sa o ne aj starať a udržiavať ich. Preto pokračujeme v ich obnove aj tento rok. Začali sme s obnovou napríklad Mariánskeho stĺpa, Morového stĺpa či Pomníka Jána Nepomuka Hummela,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Rekonštrukcia sa realizuje prostredníctvom organizácie Generálny investor Bratislavy. Potrebné prostriedky sú vyčlenené z rozpočtu hlavného mesta. Malo by ísť o sumu okolo 145-tisíc eur. „Cieľom obnovy je fyzická záchrana originálu a maximálne možné zachovanie autentickej hmotnej a pamiatkovej podstaty diela a zároveň jeho kvalitné prezentovanie,“ uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír
Gašperák.
 
Aktuálne prebieha obnova podstavca morového stĺpa na Župnom námestí, tiež súsošia Immaculaty, štyroch sôch anjelov a ohrád. Túto pamiatkovú obnovu je nutné realizovať kombináciou konzervačnej a rekonštrukčnej metódy. Obnova by mala prebiehať do začiatku 
júla 2017.
 
Reštaurátori majú už od marca plné ruky práce s obnovou národnej kultúrnej pamiatky Mariánskeho stĺpa na Františkánom námestí. Tá sa týka schodiska, podstavca s nápismi a reliéfmi, valcového stĺpa a takisto aj kamennej sochy Panny Márie. Práce by mali byť ukončené približne do konca júna 2017. Čistiace práce boli realizované aj na pamätníku Ľudovíta Štúra.
 
Pred rokom prebehli podľa pôvodnej architektúry rekonštrukcie na Mirbachovom paláci. Takisto sa vymenili ciferníky na hodinách na Radničnej veži a obnovená bola aj fasáda na kostole klarisiek, ako aj horný hrad Devín.
 
Timo
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising