Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2017

Bratislavskí taxikári chcú dať stopku Uberu na Slovensku

Približne stovka bratislavských taxikárov 26. apríla jazdila obchvatom mesta na protest proti Uberu a nelegálnym vodičom. Niektorí si autá polepili nálepkami: Stop Uber na Slovensku. Protestom chcú demonštrovať svoju nespokojnosť s neriešením ich požiadaviek týkajúcich sa zákonných regulácií v oblasti taxislužby.
 
Taxikárom na činnosti americkej spoločnosti prekáža, že jej vodiči nedodržiavajú zákon, chýbajú im licencie, nemajú označenie vozidiel či taxameter. Predseda Únie taxikárov z Bratislavy (ÚTB) Ondrej Wenzl pred začiatkom jazdy zopakoval výhradu taxikárov, že spoločnosť Uber podniká v rozpore so zákonom.
 
„Uzatvára zmluvy s vodičmi, ktorí nie sú odborne spôsobilí, nemajú koncesiu, jazdia na neoznačených vozidlách,“ spomenul Wenzl. „Prečo taxikári musia splniť všetky zákonom stanovené podmienky, ako sú psychotesty, lekárske prehliadky, technické a emisné kontroly či overenia meradla skôr, ako začnú jazdiť taxíkom a vodiči Uberu nie?“ pýta sa.
ÚTB je presvedčená, že Uber vytvára priestor pre daňové úniky, čiernu prácu a ohrozuje aj ľudí, ktorí jej služby využívajú. Taxikári pro-
klamovali tiež svoju požiadavku, aby bola zavedená pevná cena za ich služby, rozsiahlejšie kontroly zamerané na čiernu prácu. Vodiči taxislužby uvádzajú na margo Uberu, že ich ceny sú pomaly nižšie ako ceny za MHD. Podľa predsedu ÚTB vedia o požiadavkách taxikárov všetci najvyšší ústavní činitelia vrátane prezidenta. V prípade neriešenia požiadaviek avizoval Wenzl pokračovanie štrajkových aktivít, nevylúčil ani trvalý štrajk. Podľa Wenzla sa na podporu bratislavskej akcie mali stretnúť v metropole východu aj košickí taxikári.
 
Trasa protestnej jazdy viedla cez Panónsku cestu, Most SNP, Staromestskú, Hodžovo námestie, Štefánikovu, Šancovú, Mýtnu, Námestie slobody, ministerstvá dopravy a financií, Úrad vlády SR, Banskobystrickú, Prezidentský palác, Hodžovo námestie, Palisády, Námestie A. Dubčeka, Palisády, Hodžovo námestie, Suché mýto, Námestie SNP, Klobučnícku, Nedbalovu, Uršulínsku. Trasa sa skončila na Námestí SNP.
 
red.
Foto: Denník N

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising