Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 03/2017

Čo bude s Istropolisom?

 
Dom odborov Istropolis má nových majiteľov. Tí nechcú o svojich zámeroch zatiaľ hovoriť konkrétne, Bratislavčanov straší duch PKO.
 
„Bol som tu azda na stovke koncertov a akcií,“ hovorí pred budovou Domu odborov Istropolis dôchodca Peter. Jedným dychom dodáva, že komplex budov Istropolis patrí na Trnavské mýto: „Viete, Dom odborov je tu v každom prípade už tak dlho, že si neviem predstaviť život bez neho.“ Konali sa tu koncerty, divadelné predstavenia, verejné nahrávky televíznych relácií, súťaže krásy, no organizátori sa na Istropolis obracali aj s modernejšími zábavkami, ako je festival tetovania či kostýmová párty cosplay. O tamojšie priestory nie je nízky záujem ani dnes, hoci najlepšie roky má kongresové centrum už
zjavne za sebou.
Dom odborov Istropolis je rozsiahly komplex budov, ktorý budovali medzi rokmi 1956 až 1981. Patria k nemu aj pozemky, ktoré sa nachádzajú v mestských častiach Staré Mesto a Ružinov. Už dlhšie sa hovorilo o tom, že by mal prejsť do rúk nového majiteľa, no vysoká cena a náklady na rekonštrukciu zmenu vlastníckych pomerov dlho brzdili. Komplex na Trnavskom mýte sa napokon na jeseň tohto roku stáva majetkom spoločnosti First SPV, za ktorou stoja developeri Immocap Group a YIT.
 
Napriek tomu, že developeri podľa medializovaných informácií už komplex vlastnia, konkretizovať svoje plány nechcú. Hovoria však o rozsiahlej štúdii a medzinárodnej architektonickej súťaži. Bratislavčania sú však nervózni, pretože majú v čerstvej pamäti osud PKO. Do veci sa vložil aj primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, ktorý nových majiteľov pozval na stretnutie. „Budem sa zaujímať, aké plány s budovou a jej okolím majú,“ napísal prostredníctvom svojho Facebooku. Podľa starostu mestskej časti Nové Mesto Rudolfa Kusého je zase neprijateľné, aby nový majiteľ vzniesol požiadavku na zbúranie Istropolisu. „Istropolis má najväčšiu kultúrnu sálu na celom Slovensku. Istropolis má svoju architektonickú a historickú hodnotu a bol postavený za štátne peniaze, a preto patrí nám všetkým,“ povedal. V spoločnosti tak panuje všeobecná zhoda – Istropolis treba zachovať. Ako sa k tomu postaví nový majiteľ?
 
 
 
ToK
 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising