Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2023

Ďakujeme za všetko, drahé mamky

Druhú májovú nedeľu, ktorá tento rok vychádza na 14. mája, si pripomíname Deň matiek.
 
Je to deň, kedy si uvedomujeme prínos, ktorý majú matky v našich životoch. Je to deň, ktorý nám umožňuje poďakovať sa našim matkám, mamám, mamkám, mamičkám za ich obetavosť, lásku či starostlivosť.
 
Matky sú hrdinky, často neviditeľné, ktoré k nám pristupujú s láskou v srdci. Starajú sa o svoje deti, o svoju rodinu a bývajú nám oporou v čase ťažkostí. Sú to hrdinky, ktoré neustále bojujú za lepšiu budúcnosť svojich detí a snažia sa ich pripraviť na to, čo príde.
 
Každý z nás má svojský, jedinečný vzťah k svojej mame a aj k tomuto sviatku. Pre niekoho je Deň matiek oslavou a príležitosťou na to, aby sa poďakoval svojej matke za všetko, čo pre neho urobila. Pre niekoho iného môže byť Deň matiek už len  spomienkou na matku, ktorá tu už nie je.
 
Existuje veľa možností, ako sa poďakovať našim matkám za všetko, čo pre nás urobili. Môžeme im darovať kvety alebo malý darček, ktorý ich poteší. Môžeme si s nimi urobiť výlet alebo zorganizovať pre ne večeru. No môžeme tiež stráviť s nimi čas a ukázať im, že si vážime ich prítomnosť.
 
Pravda, v súčasnosti je Deň matiek vnímaný aj ako obchodná (komerčná) príležitosť. Reklamné kampane vyzývajú ľudí, aby si kúpili drahé darčeky pre svoje matky, čo spôsobuje, že celá oslava je skôr účelová a môže byť vnímaná viac o darčekoch ako o vzťahu matky a dieťaťa. Pritom skutočnou hodnotou Dňa matiek by mal byť práve ten pocit, že si uvedomujeme prínos a obetavosť svojich matiek.
 
Okrem toho, mnohé matky čelia rôznym výzvam a problémom doby. Niektoré sa musia postarať o deti samy, iné musia zvládať finančné ťažkosti a ďalšie sa musia vyrovnať so zdravotnými problémami. Ani jedným však nechýba obeta.
 
Nezabúdajme tiež, že nie všetky ženy majú tú možnosť stať sa matkami. Niektoré bojujú so zdravotnými problémami, ktoré im bránia v tom, aby si splnili svoj najkrajší sen a mohli mať vlastné deti. Pre tieto ženy môže byť Deň matiek ťažkým dňom, lebo im pripomína to, čo nemôžu mať. Preto by sme sa mali snažiť byť k nim citliví a ukázať im, že sú pre nás rovnako dôležité.
 
Ak by sme mali zhrnúť naše krátke zamyslenie do troch viet, tak: Pamätajme, že Deň matiek by mal byť o našich matkách a nie o drahých darčekov. Vráťme sa k pôvodnému významu sviatku a prejavme svoje vďačné srdcia našim matkám, lebo si to zaslúžia. Drahé mamky, ďakujeme za všetko.
 
Autor: red
Foto: Ilustračné foto

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising