Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 06/2015

Dobrovoľnícka skupina Vŕba: „Ja ťa budem sprevádzať, ale ty mi ukáž cestu.“

 
„Zelení anjeli“, ako nazývajú členov Dobrovoľníckej skupiny (DS) Vŕba, pravidelne spestrujú biele priestory nemocníc a to nielen vďaka odlišnej farbe oblečenia. Podstatou nie je pestrofarebnosť, ale doplnenie medicínskej starostlivosti o onkologických pacientov ľudskou prítomnosťou a podelenie sa s vlastným časom. DS Vŕba pôsobí vyše desať rokov v Onkologickom ústave sv. Alžbety a od novembra aj v Národnom onkologickom ústave (NOÚ).
Dobrovoľníci všetkých vekových kategórií sa venujú pacientom viacerými spôsobmi: či už sú to návštevy na oddeleniach spojené s rozhovorom, či hraním kariet, ponúkanie kávy a čaju ambulantným pacientom, vedenie tvorivých klubov, alebo spravovanie mobilnej knižnice. Okrem toho sa príležitostne organizujú podujatia, kde ktokoľvek môže ponúknuť svoje talenty prostredníctvom koncertu, rozprávania o cestovaní, prednášky či iným zaujímavým spôsobom.
Hoci je dobrovoľníctvo založené na princípe neziskovosti, každý dobrovoľník potvrdí, že si odnáša nekonečne veľa. Nejde o materiálny zisk, ale hlavne o celkové vnútorné obohatenie cez skúsenosti a zážitky vyplývajúce z pamätných stretnutí s jedinečnými ľuďmi. Pár slov, úsmev či kartová partia, no niekomu to môže minimálne zlepšiť deň. Ako povedal jeden z dobrovoľníkov, ani si neuvedomíte, ako veľa môže pre niekoho znamenať obyčajný rozhovor.
 
Noví dobrovoľníci pribúdajú dvakrát ročne – na jeseň a na jar, po tom, ako prejdú pohovorom a následne školením. Záujemcovia teda môžu kontaktovať koordinátorku na uvedenom maile alebo telefonicky.
 
Kontakt:
www.dsvrba.sk
www.facebook.com/dsvrba
koordinatorka@dsvrba.sk
tel.: 0948 100 533
Monika Mikulová
Snímka: Carolin Tolkemit
 
Monika Mikulová
Snímka: Carolin Tolkemit
 

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising