Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2022

Najkrajšie pútače visia v mestskej knižnici

Dvojica šikovných slovenských umelkýň z Ové Pictures Veronika Obertová a Michaela Čopíková v spolupráci s retart.sk zvíťazili v kategórii najkrajší plagát a vizuál v rámci prestížneho ocenenia Národná cena za dizajn 2022. Víťazné dielo môžete vidieť v Mestskej knižnici v Bratislave.
 
Inštalácia vlajok vo výkladoch mestskej knižnice vychádza z fenoménu osamelosti a knižnice ako miesta stretnutí. „Nech to v mestskej knižnici žije! Nech sa tam môžeme stretnúť vo voňavej uličke s knihami, začítať sa, nech sa tam deti môžu ponoriť do kníh a komiksov, nech svokrine jazyky rastú a prekonajú slávu paliem, nech si môžeme čítať a bez pohnutia sa preniesť kdekoľvek v priestore, čase,“ komentujú autorky svoje dielo.
 
Víťazný tandem vytvoril do okien mestskej knižnice skutočne výrazné farebné vlajky s rôznymi charaktermi a odkazmi na pestré aktivity knižnice, ktoré slúžia ako pozvánka na vstup do jej priestorov.
 
Porota ocenila odvážny autorský prístup aplikovaný v tvorbe plagátov. „Na mieru vytvorené formáty obsahujú množstvo snových príbehov, ktoré vzbudzujú záujem a pozitívne komunikujú s okolím. Absenciu typografie na plagátoch nahradila typografia umiestnená na výkladových sklách tesne pred plagátmi,“ vyjadrila sa porota.
 
„Tento projekt bol pre nás veľmi špeciálny, lebo máme rady knižnice. Často do nich chodíme aj so svojimi deťmi. Veľmi sme sa tešili z toho, že to môže byť hravé. Majú to byť pútače, rady pracujeme s charaktermi a príbehmi, čiže sa nám to veľmi ľahko a dobre robilo,“ zhodnotila svoj úspech víťazná dvojica V. Obertová, M. Čopíková.
 
Prihlásilo sa až 380 projektov
Išlo už o 19. ročník najprestížnejšej prehliadky slovenského dizajnu. V súťaži Národná cena za dizajn, tento rok venovanej najlepšiemu komunikačnému dizajnu za predchádzajúce dva roky, bolo počas slávnostného galavečera v divadle Nová scéna odovzdaných desať hlavných cien, štyri ceny pre osobnosti dizajnu a dve špeciálne uznania.
 
Do Národnej ceny za dizajn 2022 – Komunikačný dizajn sa prihlásilo až 380 projektov v jedenástich kategóriách. Konkrétne: kampaň, identita, knihy a publikácie, digitál, animácia a video, priestor, písmo, obal a objekt, plagát a vizuál, študentský dizajn, nové horizonty.
 
Najlepších vyberala medzinárodná porota. 
 
Autor: pat
Foto: Mestská knižnica v Bratislave
 
 
 
 
 
 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising