Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 07/2012

Právna poradňa

Milí čitatelia, s cieľom priblížiť vám problematiku medicínskeho práva a jeho aplikačnú prax na území SR, sme sa rozhodli zaradiť do jednotlivých vydaní Retronovín  sériu článkov, ktoré sa budú postupne zaoberať predovšetkým jednotlivými právami pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,  ich porušovaním a následným krokom, ktoré by mal pacient v záujme úspešného uplatnenia svojich nárokov s tým spojených podniknúť. 

Základné práva pacienta
Práva pacienta sú v SR upravené vo viacerých právnych predpisoch. Vzhľadom na skutočnosť, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti prichádza v mnohých prípadoch
k zásahom do ľudských práv fyzických osôb, je základný rámec práv pacienta vymedzený priamo Ústavou SR.

Medzi ústavou chránené práva patrí predovšetkým právo na život (čl. 15 ods. 1), nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia (čl. 16), ochrana pri prevzatí do zdravotnej starostlivosti bez súhlasu osoby (čl. 17 ods. 6), ako aj  právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti a osobnej cti (čl. 19 ods. 1).

Presnejšie vymedzenie práv pacienta je možné nájsť v osobitných predpisoch, a to najmä v zákone č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti a zákone č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na roztrieštenosť právnej úpravy je vhodným informačným dokumentom taktiež Charta práv pacienta v SR, v ktorej je obsiahnutý výber najdôležitejších práv pacienta, ktoré je možné rozčleniť do nasledovných skupín:

l právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti lege artis
Základným právom pacienta je právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti lege artis, t. j. správne. Uvedené znamená, že zdravotná starostlivosť  má byť pacientovi poskytnutá tak, aby sa vykonali všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy.

l právo na informácie
Pacient má v zmysle platných právnych predpisov právo na informácie týkajúce sa jeho zdravotného stavu. Súčasťou práva na informácie je taktiež poučenie, ktoré je ošetrujúci zdravotnícky pracovník povinný pacientovi poskytnúť pred uskutočnením zdravotníckeho výkonu.

l právo kvalifikovane sa rozhodnúť o prijatí zdravotnej starostlivosti
Inštitút informovaného súhlasu umožňuje pacientovi rozhodnúť sa o prijatí zdravotného výkonu. Informovanému súhlasu (až na výnimočné prípady) predchádza poučenie (resp. odmietnutie poučenia zo strany pacienta), na základe ktorého sa pacient môže so znalosťou účelu, povahy, následkov
a rizík poskytnutia zdravotnej starostlivosti kvalifikovane rozhodnúť, či poskytnutie zdravotnej starostlivosti v konkrétnom prípade akceptuje, alebo odmietne.

l mlčanlivosť a právo na ochranu dôstojnosti
Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má každý právo na zachovanie mlčanlivosti o všetkých údajoch týkajúcich sa jeho zdravotného stavu a o skutočnostiach súvisiacich s jeho zdravotným stavom. Rovnako má každý právo na ochranu dôstojnosti, rešpektovanie svojej telesnej integrity a psychickej integrity pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

V ďalších vydaniach sa budeme venovať konkrétnym otázkam, v ktorých budú bližšie  objasnené jednotlivé práva a možnosti pacienta.

Tento článok slúži len ako všeobecná informácia, ktorá sa nepovažuje za právne poradenstvo. Za účelom poskytnutia právneho poradenstva v konkrétnom prípade je potrebné obrátiť sa na advokáta.

JUDr. Jana Markechová
advokátka  a konateľka
MARKECHOVA JMJ LEGAL,
advokátska kancelária s. r. o.

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising