Meniny má: Oldrich

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Búracie práce pokračujú. Nové Apollo má nahradiť Apollo 1

 

Pôvodný kancelársky komplex Apollo sa stáva minulosťou a každým dňom mizne viac a viac.
 
Asanácia biznis centra Apollo 1 na Prievozskej ulici v Bratislave pokračuje. Zároveň napredujú práce na Novom Apolle, ktoré tam má vyrásť. Prinášame nové informácie o téme, ktorej sa v Retronovinách pravidelne venujeme.
 
Biznis centru Apollo 1 hrozilo zrútenie sa. Ešte v roku 2015 zistili kompetentní problémy so statikou objektu. Tie boli také závažné, že budovu bolo treba uzatvoriť a prestať používať.
S asanačnými prácami sa začalo ešte minulý rok v septembri. Sú rozdelené na tri fázy a uskutočňujú sa paralelne. Prípravnú a čistiacu fázu tvorí postupné odstraňovanie vnútorných priečok, kabeláže či rozoberanie vstavaného nábytku a zariadení. Takisto sa postupne odstraňujú okná a technológia zo strechy. Búracia fáza pozostávala zo strany Mlynských nív. Cieľom je, aby zo strany Prievozskej ulice zostala zachovaná čo najväčšia možná časť. Následne sa bager presúva na druhý objekt smerom k Turčianskej ulici. „Na základe búracieho povolenia postupne rozoberáme celú budovu Apollo 1, aby sme sa po získaní všetkých ostatných potrebných povolení mohli hneď pustiť do výstavby nového projektu, na ktorý sa môžeme tešiť v roku 2022,“ uviedol investor HB Reavis.
 
Dôležitá je recyklácia
Pozitívne je, že investor od začiatku recykluje materiály, čo je tretia fáza. Zrecyklovať by sa mal takmer celý materiál, každý z nich je skladovaný a odvážaný osobitne. Niektoré veci boli poskytnuté Novej Cvernovke, zo starého Apolla získali napríklad dvere, zárubne či serverové racky.
 
Recyklujú sa však aj ďalšie veci: kovy, kamenné dlažby, sklo, technologické zariadenia, štrk zo strechy, káblové rozvody, ale aj betón, ktorý sa môže použiť po rozdrvení na stavbu chodníkov.
 
V čom bol problém?
V prípade Apolla 1 medializované informácie spomínali preťaženie budovy – na viacerých miestach o 50 percent, na jednom mieste to dokonca malo byť dokonca o 250 percent.
Pôvodný a ako sa neskôr ukázalo až optimistický záver bol taký, že prevádzka bude obnovená začiatkom roka 2016; po tom, ako sa zrealizujú potrebné stavebnotechnické opatrenia.
Problém však nastal, keď statické posudky ukázali také závažné poškodenie statiky objektu, až prišlo k odporúčaniu celý objekt asanovať.
 Celý proces pokračoval na Stavebnom úrade v Ružinove, ktorý prijal v septembri 2018 žiadosť o asanáciu. Tá bola neskôr doplnená a po doručení všetkých podkladov oznámil stavebný úrad najskôr začatie konania verejnou vyhláškou a v januári 2019 vydal búracie povolenie.
 
Ako bude vyzerať Nové Apollo?
Malo by ísť o mohutnú, až osempodlažnú budovu s centrálnym átriom. Výrazný hlavný vchod má byť nasmerovaný do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Návrh britskej kancelárie Make Architects, ktorá spolupracuje so slovenským partnerom Siebert + Talaš, počíta s moderným výrazom budovy. Ten má odkazovať aj na industriálnu minulosť územia.
 
Špecifikami Nového Apolla bude tzv. „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, servisom a požičovňou. Zároveň tam má byť najväčšia plocha na podlaží v rámci strednej Európy.
 
V troch podzemných podlažiach bude k dispozícii až 484 parkovacích miest. Celý komplex poskytne 3 647 štvorcových metrov retailu a 48 472 štvorcových metrov
kancelárií.
 
Dodávame, že Nové Apollo by malo byť v prevádzke v roku 2022.
 
 
Róbert Buček
Foto: HB Reavis
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising