Osvetové aktivity o násilí v partnerskom vzťahu na OA v Bratislave

 

Občianske združenie Pomoc ohrozeným deťom sa od roku 1997 venuje pomoci obetiam domáceho násilia. Poskytuje sociálne, právne a psychologické poradenstvo najčastejšie pre ženy a ich deti. Okrem priamej pomoci obetiam násilia sa venuje aj preventívnym a osvetovým aktivitám na školách, ktoré sú zamerané na tematiku násilia v partnerstve a rodine. Zámerom preventívnych aktivít je zvyšovať povedomie o domácom násilí a o možnostiach riešenia týchto náročných situácií.
 
Podľa štatistík zažilo násilie vo vzťahu každej 3,5 ženy. Ak obeť násilia neodíde od násilníka už na začiatku vzťahu, prípadne rázne nezadá hranice, je veľké riziko, že sa postupne dostane do tzv. „kruhu domáceho násilia“, v ktorom miera násilia postupne narastá a je čoraz ťažšie z neho uniknúť. V spoločnosti je táto téma ešte doteraz často neznáma, či dokonca tabuizovaná. Osvetu v tejto oblasti preto považujeme za dôležitú.
V školskom roku 2015/2016 sme sa zamerali na prevenciu partnerského násilia medzi študentkami a študentmi SŠ. Mladí ľudia v tomto veku nadväzujú prvé vážnejšie partnerské vzťahy. Hlavným cieľom prevencií je, aby študentky a študenti spoznali varovné signály potenciálneho násilného partnera a vedeli, čomu sa majú vyhnúť, resp. ako sa chrániť a čo robiť v prípade, že v rizikovom partnerstve už fungujú. Tento cieľ dosahujeme rôznymi aktivitami. Napr. využívame dokumentárny film, o ktorom následne diskutujeme. Formou diskusie a krátkej prednášky tiež vysvetľujeme podstatné informácie o domácom a partnerskom násilí. Študentkám a študentom tiež rozdávame brožúry, ktoré prístupnou formou vysvetľujú problematiku násilia.
Tento program sme v tomto školskom roku realizovali v siedmich triedach Obchodnej akadémie na Nevädzovej ulici v Bratislave, to znamená, že sa na ňom zúčastnilo viac ako sto študentiek a študentov. Väčšina študentov sa o tému zaujímala a zapájali sa do diskusie. Pýtali sa rôzne otázky týkajúce sa svojich vzťahov alebo vzťahov kamarátok. Niekoľkokrát sa pýtali, či napr. je v poriadku, ak chlapec nedovolí priateľke stretávať sa s kamarátkami, ako jej môžu pomôcť, prípadne na koho sa môžu obrátiť a pod. V týchto preventívnych aktivitách preto vidíme význam aj kvôli tomu, že sa na nás študenti a študentky obracajú v prípadoch, keď potrebujú v tejto téme poradiť, pomôcť alebo nás odporučiť.
Preventívne aktivity realizujeme v rámci svojho projektu práce s deťmi a mladými ľuďmi. Projekt podporila nadácia pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom.
 
 
 
Mgr. Mária Gajarská, OZ Pomoc ohrozeným deťom
Foto: bigstockphoto.com
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising