Ako sa pije káva vo svete
Vôňu kávy milujú obyvatelia všetkých svetadielov. V charaktere konzumácie tohto nápoja však preferujú rôzne zvyky.
Talianske espresso je silný extrakt z kvalitnej mletej kávy, ktorý sa získava zahriatím vody a filtrovaním čerstvo pomletej kávy pod tlakom v špeciálnom kávovare, preto sa pije z malých šálok.
Na prekvapkávanú či filtrovanú vodu si potrpia napríklad Nemci, americká verzia je menej koncentrovaná, preto ju pijú vo väčších množstvách. Veľké porcie si zvyknú dopriať aj Francúzi najmä na raňajky, no nejde o čiernu kávu, ale o filtrovanú a spenenú s mliekom.
Na Slovensku i v Čechách sa zvykne piť pomletá káva zaliata horúcou vodou. Pravá turecká káva, ktorú okrem Turkov pijú aj Arabi a Srbi, sa pripravuje v špeciálnej nádobe džezve, kde sa nechá jemne pomletá káva s vodou dva až trikrát prevrieť a pred posledným zovretím sa pridá aj cukor.
Fínom chutí pražená a mletá káva zaliata vodou, Japonci však povýšili pitie kávy, podobne, ako v prípade čaju, na rituál, milujú najmä silné espressá z moderných kávovarov, ktoré má v kuchyni každý.
Maškrtné jazýčky nezaprú Gréci, ktorí kávu dochucujú vanilkou, škoricou alebo ďumbierom, Maročania zase oceňujú chuť čierneho korenia v nápoji.
Kávu však najviac milujú Brazílčania, ktorý si svoj obľúbený teplý nápoj doprajú z malých šálok aj desaťkrát počas dňa.