Kategória: ŠportČíslo: 05/2013

Jar, čas bratislavských maratónov

Počas predposledného marcového víkendu (23. – 24. 3. 2013) napísal ôsmu kapitolu bratislavský ČSOB Marathon. V rôznych kategóriách sa na ňom zúčastnilo vyše 700 bežcov, a to je nový rekord tohto podujatia.

Maratónu dominovali opäť bežci z Kene. Pozíciu favorita potvrdil Isaac Cheruivot Chesiny, ktorý sa stal víťazom hlavnej disciplíny a dosiahol zároveň najlepší čas histórie podujatia, keď ako prvý zabehol pod 2 hodiny 19 minút (jeho čas bol 2:18:33 h). Na novej trati od Eurovey cez Staré Mesto a Ružinov sa museli bežci vyrovnať s chladným počasím, so snežením a silným vetrom. Zo Slovákov to najlepšie v týchto podmienkach zvládli Boris Csiba, ktorý skončil na 7. mieste s časom 2:38:11 h. V top 10 skončili aj Ondrej Veselovský a Matej Fabšík.  V ženskej kategórii sa už z tretieho víťazstva po rokoch 2010 a 2011 radovala Keňanka Lilian Koechová časom 2:51:42 h. Z domácich bežkýň dosiahla najlepší výsledok Kristína Lapinová, ktorá s časom 3:11:38 skončila piata.

Keňania dominovali aj v polmaratóne. Medzi mužmi triumfoval Joel Maina Mwangi s časom 1:04:06 h a traťový rekord mu unikol len o 21 sekúnd. Najlepším Slovákom bol Róbert Valíček na 6. mieste. Medzi ženami bola najlepšia Keňanka Chelangat Sangová, ktorá zvládla polovičnú trať za 1:13:24 h. Najrýchlejšia zo Sloveniek Katarína Pokorná skončila s časom 1:226:13 h piata.

V štafetovom behu sa presadil slovenský tím BEHAME.SK v zložení Jozef Urban, Ján Domény, Juraj Vitko a Jozef Pelikán časom 01:06:29 h. Na 19. mieste sa umiestnil jeden z tímov RETRA – RETRO SPORTS AND WELLNESS. Kvarteto Michal Lukačovič, Magdaléna Fajtová, Miroslava Kosorínová a Marian Dorňák malo výsledný čas 01:35:59 h. Druhý tím RETRO SPORTS AND WELLNESS, ktorý vytvorili Roman Rummel, Michal Simon, Dagmar Dianová a Jana Fritz skončil na 73. priečke. Len o šesť miest horšie sa umiestnil tretí tím RETRO SPORTS AND WELLNESS v zložení Martina Surmová, Michaela Badínska, Ivana Kollárová a Martin Kučera.

Devín – Bratislava 2013
Najstarší cestný beh a zároveň najstaršie atletické podujatie na Slovensku nesie názov Devín – Bratislava. Prvýkrát sa z Devína bežalo v roku 1921. Počas histórie sa však viacero ročníkov nebežalo pre vojnové konflikty či vtedajší režim. Tento rok sa bežalo už 66-krát. Trať zvládlo 6 333 priaznivcov behu, najviac sa darilo maďarským reprezentantom. Víťazom na trati dlhej 11,625 km sa stal Maďar Barnabás Bene, ktorý trať zvládol za 35:05 minúty. O jedinú sekundu zaostal druhý najlepší bežec, tiež Maďar, Sándor Szabó. Najlepší Slovák dobehol na 4. mieste. S časom 36:15 ním bol Tibor Sahajda.

Prevahu maďarských bežcov na trati z Devína do Bratislavy zvýraznila Zsófia Badisová, ktorá zvíťazila časom 41:22 min s náskokom 9 sekúnd pred našou Petrou Fašungovou. Bolo to však iba prvé víťazstvo maďarskej vytrvalkyne na tomto podujatí v histórii.

Trať Devín – Bratislava zabehlo 7. apríla 2013 aj 13 členov tímu Retro sport & wellness. Najlepší čas mal Michal Lukačovič 48:29 min a vo svojej kategórii mužov do 39 rokov obsadil 185. miesto. Zo žien Retro tímu bola najrýchlejšia Ivana Kollárová, ktorá s časom 59:06 min skončila v kategórii žien 35 – 49 rokov na 41. mieste. (MU)