Kategória: Životný štýlČíslo: 12/2012

Slovenský med je svetový

Med a súvislosti týkajúce sa medu sú nám všetkým dosť známe. Menej známe sú nám však skutočnosti, ako sa k medu dostávame a kto sú tí, ktorí nám ho prinášajú na pulty.

Sú to včelári, ktorí sa pomaly a isto „strácajú“ z nášho života. Starať sa o včelstvá nie je ľahká práca, a preto sme využili skutočnosť, že medzi Ružinovčanmi máme jedného z najväčších odborníkov na včely a včelárenie na Slovensku, ale aj na medzinárodnom poli. Je autorom a spoluautorom 390 pôvodných vedeckých prác a 16 patentov v oblasti farmácie a štyri roky bol prezidentom Apislavie – Federácie stredoeurópskych včelárskych organizácií. To je iba veľmi stručné vymenovanie aktivít profesora Jozefa Čižmárika (na snímke), ktorý v Ružinove býva už 33 rokov.

Na J. Čižmárika sme si museli chvíľku počkať, kým skončí prednášku na katedre farmaceutickej chémie a potom sme sa v tichu jeho kabinetu porozprávali o jeho láske – včelách, včelárstve a apiterapii. Tento relatívne neznámy pojem nám vysvetlil J. Čižmárik: „Pod apiterapiou sa rozumie oblasť medicíny, ktorá sa vedecky zaoberá liečením niektorých chorôb včelími produktmi a štúdiom vplyvu medu, včelej materskej kašičky, vosku, jedu, propolisu alebo peľu na živý organizmus. K tomu som sa však postupne prepracovával od svojich 10 rokov. Vtedy ma začal brávať starý otec k včelím úľom a tam som začal vnímať prvé slová. Čo je to úľ, matka, vosk. Začalo ma to baviť, ba priam fascinovať. Starý otec mal veľa kníh s touto problematikou, a tak som ich postupne čítal. Poľavil som až počas strednej školy. Keď som však začal v roku 1961 pracovať na katedre, pochopil som, že farmácia a včelárstvo majú veľa spoločného. Od roku 1967 som sa stal členom Slovenského zväzu včelárov.“

V súčasnosti sa veľa hovorí o klieštikovi, ktorý decimuje naše včelstvá. Príčina tohto stavu sa stále skúma. Podľa J. Čižmárika je to tým, že sa zmenili klimatické podmienky. Klieštik tu bol aj pred tým, ale táto zmena ho prebudila z latentnej formy a začal škodiť. Horšie je, že si zvykne na ničiace látky, a tak boj stále pokračuje. Ak by sa mu podarilo včely zdecimovať, môže nastať stav, ako predpovedal Einstein. Povedal, že ak vyhynú včelstvá, tak do niekoľkých rokov v dôsledku neopeľovania rastlín a stromov môže zahynúť aj ľudstvo. Túto realitu nám potvrdil aj profesor J. Čižmárik. Okrem boja s klieštikom sa boria slovenskí včelári aj so znižujúcim sa stavom včelárov. Pred 20 rokmi bolo u nás
420 000 včelstiev. Ich stav sa dramaticky znížil. Tento pokles cítia aj v okolitých krajinách. U nás sa v súčasnosti stabilizoval, ale aj tak by sa žiadalo omladiť stav včelárov. Možno by pomohol nejaký stimul, aby sa táto záslužná činnosť rozrástla. Veď včelárenie a včielky pomáhajú nielen poľnohospodárom, ale aj medicíne, čiže ľuďom.

Vieme, že nie je med ako med. Ten náš je skutočne vynikajúci, ale musíme vedieť, že ho kupujeme od slovenského včelára. Med je aj najznámejším produktom včiel a má mnohoraké použitie najmä pri chorobách z prechladnutia. Včelia materská kašička sa používa na liečenie bronchiálnej astmy, aterosklerózy mozgu, klimakterických ťažkostí a pod. Propolis má mierne znecitlivejúce, bolesť potlačujúce

a regeneračné účinky. Peľ má značný antibiotický účinok a nutričnú hodnotu. Pre mnohých čitateľov je asi prekvapením, že med obsahuje aj jed. Má využitie hlavne pri ochoreniach pohybového aparátu. Aplikuje sa aj priamym prikladaním včiel na telo, ktoré pri dotyku vpichnú žihadlo. V tomto prípade sa musí zistiť, či pacient nie je alergický na jed. Zo včelích produktov má najmenšie využitie v medicíne vosk. Používa sa ako masťový základ pre liečivá a v kozmetike ako depilátor. Toto je najstručnejšie možné definovanie včelích produktov z prác profesora J. Čižmárika. Ich význam a dosah je podstatne väčší. Profesor J. Čižmárik si svoje znalosti nenecháva len pre seba. Bol predsedom a dnes je čestným predsedom redakčnej rady časopisu Včelár, napísal stovky článkov, vydal publikácie a boli roky, keď absolvoval až 140  prednášok za rok po celom Slovensku. V detstve zakódovanú lásku k včelárstvu rozvinul a vedecky spracoval. Kiež by mal ďalších pokračovateľov v prospech slovenského včelárstva.

Jozef Lehocký
Snímky autor a J.Čižmárik
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising