Meniny má: Kazimír

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 09/2020

Bolestivá rekonštrukcia električkovej tepny

 

S príchodom školského roka zasiahol Bratislavu dopravný kolaps. Katastrofu v podobe nekonečných kolón však tentoraz nespôsobujú rodičia vezúci svoje deti do škôlok a škôl, ale aj naťahujúca sa rekonštrukcia dúbravsko-karloveskej radiály, ktorá už posledné roky volala o pomoc.
 
Dopravné zápchy nešťastní obyvatelia Karlovky a Dúbravky jednoducho obísť nevedia. Cesta, ktorá im ešte pred začatím rekonštrukcie trvala len niekoľko minút, sa v prvých dňoch septembra predĺžila aj na viac než hodinu. Nateraz sa však s takouto realitou musia len zmieriť.
 
Sklz kvôli koronavírusu
Rekonštrukcia dúbravsko-karloveskej električkovej trate mala byť ukončená k začiatku školského roka. Realita je však iná, celý projekt mešká. S prácami sa začalo v máji, aj keď pôvodné plány na štart boli iné, a to už o niekoľko týždňov skôr. Dôvodom omeškania začiatku stavebných prác bol koronavírus, ktorý rázne zasiahol do života každého obyvateľa, a rovnako aj do aktivít hlavného mesta. Vedenie Bratislavy sa však za sklz pri tomto projekte niekoľkokrát ospravedlnilo. Rokovania so zhotoviteľom boli neúprosné, meškanie projektu bolo pritom avizované už začiatkom augusta. Vtedy však ešte mnohí verili, že k dopravnej katastrofe v septembri v západnej časti Bratislavy nedôjde.
 
Nový termín je koniec októbra
Obyvatelia mestských častí Karlova Ves a Dúbravka si na zápchy budú musieť na nejaký čas zvyknúť. Čaká ich totiž ešte niekoľko týždňov, kým radiála bude pripravená na prejazd prvej električky. Električková doprava po zrekonštruovanej dúbravsko-karloveskej radiále v Bratislave bude spustená od 26. októbra, a to v celom úseku od tunela až do Dúbravky. Mesto však začne preberať celú stavbu vrátane všetkých zastávok električkových spojov už 15. októbra 2020.
 
Ponúkne aj nové možnosti
V deň spustenia radiály bude otvorený aj nadchod na Botanickej či nadchod Kútiky. Mamičky s kočíkmi či zdravotne znevýhodnený spoluobčania sa budú tešiť z nových výťahov. Fungovať už budú aj integrované zastávky na Molecovej a Záluhy. Do polovice novembra budú ešte prebiehať opravy prípadných nedostatkov, ktoré by však prevádzku električky nemali nijako ohroziť.
 
Sťažnosti nepomôžu
Aj keď sťažnosti sa hromadia a ľudia strácajú trpezlivosť, nervozita v týchto chvíľach k rýchlejšiemu odovzdaniu stavby nepomôže. Momentálne je efektívnejšie zvážiť, či sa obyvatelia Karlovej Vsi a Dúbravky nedostanú na vybrané miesto rýchlejšie pešo alebo na bicykli.
 
 
FT
foto: tt

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising