Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 1/2018

Dávid Straka: Protikorupčné pochody vnímame ako nedokončený projekt

Je maturantom na ružinovskom gymnáziu a za sebou má organizáciu niekoľkých rozsiahlych verejných zhromaždení. Na svoju stranu stiahol tisíce ľudí a pre Retronoviny porozprával, čo to pre neho znamená. Dávid Straka, spoluorganizátor Veľkých protikorupčných pochodov.

 
Mnoho ľudí vás začalo registrovať vďaka vašej odvahe postaviť sa mocným v tomto štáte. Ako prostriedok ste si zvolili organizovanie protikorupčných pochodov. Väčšina z vašich požiadaviek vrátane odchodu ministra vnútra, policajného prezidenta či špeciálneho prokurátora však nebola doteraz splnená. Ako to hodnotíte?
Domnievam sa, že voličom strán SMER-SD, MOST-HÍD a SNS korupcia príliš neprekážala. Vládne strany si vedeli ako-tak udržať dôveru svojich voličov (vyplýva to z volebných preferencií). A preto nemali vládne strany dôvod na odvolávanie napríklad pána Kaliňáka. Druhou možnosťou bola osobná rezignácia kvôli ich svedomiu, ktorú páni zatiaľ nevyužili. Nie som teda nahnevaný, ani smutný, no bol by som rád, keby sa vyšetrovania korupcie už konečne dotiahli do konca.
 
Ako vôbec vznikla myšlienka usporiadať protesty?
Bol Valentín a čakal som v ešte starej autobusovej stanici v Bratislave, keď mi zavolala kamarátka Kaja. Rozprávali sme sa o škole, porovnávali život Bratislavčana a Dubničana, a nakoniec sme sa dostali aj k valentínskym vtipom o Andrejovi Dankovi, pretože medzi nami študentmi to bol v tom čase celkom hit. Kaja bola rozčarovaná z Dankovho obmedzenia používania vizuálov v parlamente a zhodli sme sa, že si myslíme, že by nemal byť na poste predsedu Národnej rady SR. A tak Kaja doma počas nášho telefonátu založila na Facebooku udalosť „Andrej Danko, odstúp!“
Chceli sme vyjadriť svoj názor a zavolať možno pár spolužiakov.
Naša udalosť sa stala rýchlo hitom, množstvo ľudí sa prihlásilo, že príde. Keď si médiá všimli veľký záujem, ozvali sa nám. Vtedy sme začali brať celú túto udalosť vážnejšie. Stretli sme sa v Dubnici a rozmýšľali sme viac nad tým, čo naozaj chceme v tejto krajine zmeniť a čo by sme mohli žiadať. Korupcia je naozaj veľkým problémom, ktorý spočíva v tom, že sa vyšetrovania korupčných káuz na Slovensku nedaria. Určili sme teda osoby zodpovedné za tento stav a zmenili názov udalosti na „Veľký protikorupčný pochod“.
 
Je korupcia najväčším problémom súčasnej slovenskej spoločnosti? Väčším ako školstvo či zdravotníctvo?
Myslím si, že áno. Korupcia na Slovensku spôsobuje obrovské, ale naozaj obrovské finančné straty. Eurofondový škandál v hodnote 600 miliónov eur predstavuje takmer polovicu z rozpočtu ministerstva školstva (1,4 miliary eur). Škandál s právnikom Bžánom, ktorému mal štát za právnické služby vyplatiť 80 miliónov eur, je len o trochu menej ako postavenie najnovšej rakety FalconHeavy v hodnote 90 miliónov eur. Týchto škandálov je neúrekom a takýmto spôsobom sa peniaze každoročne ľahko rozkotúľajú. Aj kvôli tomu je paradoxom, že sa nachádzame v obrovskom ekonomickom raste, no stále si požičiavame viac, ako splácame. Kedy sa to skončí?
Žiadny vysokopostavený politik nebol doteraz odsúdený za korupciu. Je pochopiteľné, že politici nemusia mať voči zákonom rešpekt. Polícia, súdy a prokuratúra dávajú spoločnosti signál, že korupcia bude stále dobrým biznisom, a tak predpokladám, že do politiky budú prichádzať aj naďalej ľudia s nekalými úmyslami. Samozrejme, zďaleka nie všetci sú takí.
 
Čo by ste dnes robili pri organizovaní protestov inak?
Dnes si už uvedomujem, že v takýchto veľkých projektoch sú najpodstatnejší ľudia a komunikácia s nimi. Zdá sa mi, že komunikácia niekedy zlyhávala a vedela nás držať aj v niekoľkomesačných nedorozumeniach – nie hádkach, ale nepochopeniach. Keďže sme mali všetci veľa práce aj so školou, aj s pochodmi, vznikal nekomunikovaný priestor, v ktorom sme si domýšľali, čo si ostatní spoluorganizátori myslia. A to nebolo dobré. Z chýb sme sa však poučili a myslím, že by nás nemali už tak zdržovať.
 
Doposiaľ sa konali tri pochody. Máte odhodlanie v nich pokračovať?
Odhodlanie máme. Často nad tým rozmýšľame – vnímame to ako stále neuzavretý projekt, ktorému sa venujeme, ale kvôli školským povinnostiam mu nemáme možnosť dať viac času. Stretávame sa a hľadáme riešenia a najmä mladých ľudí, ktorí by nám vedeli pomôcť. Stále sa nám ozývajú podporovatelia, píšu nám e-maily, správy či listy. Chcú nám pomôcť, aby sme boli spolu všetci aktívni a dokončili svoje „dielo“. Maturita je však o 70 dní, musíme sa jej venovať, a potom verím, že dokončíme, čo sme začali.
 
Pred samotnými pochodmi ste avizovali, že chcete zostať apolitickí. Opozícia však vaše protesty využívala v politickom boji, viacerí jej predstavitelia sa na protestoch zúčastňovali. Boli to teda aj opozičné protesty?
Slovom „apolitický“ sme mysleli to, že za nami nestojí žiadna politická strana, a ani pochody nenadržiavajú žiadnej politickej strane. Takže nám nezáleží na tom, kto vládne, ale ako vládne. Myslím si, že opozícia si uvedomuje, že ak by bola pri moci, tak by sme aj od nej očakávali riadne výsledky v boji proti korupcii. Na druhej strane sa mi zdá, že opozícia tému protikorupčných pochodov extra nevyužívala. A keby opozícia aj konfrontuje koalíciu s tým, že nereaguje na naše požiadavky, vlastne by som bol rád. My nemáme možnosť priamo komunikovať s koalíciou a každé pripomenutie našej iniciatívy nám pomáha napríklad dozbierať petíciu. To, že sa poslanci zúčastnili na pochodoch ako občania, plne chápem, veď ich predsa zaujímajú veci verejné. Ak si chceme zaslovičkáriť, tak to neboli protesty opozície, ale boli to protesty opozičné voči politike vlády.
 
V súvislosti s pochodmi zbierate aj podpisy, aby sa vašimi požiadavkami začala zaoberať Národná rada Slovenskej republiky. Koľko vám ešte chýba k dosiahnutiu potrebnej hranice 100-tisíc podpisov? Kedy by ste chceli mať potrebný počet podpisov?
V súčasnosti sa pohybujeme niekde okolo 70-tisíc podpisov. Spoliehali sme sa, že kým budeme maturovať, ľudia nám sami pomôžu dozbierať petíciu vytlačením petičného hárku z našej webovej stránky www.velkyprotikorupcnypochod.sk a zaslaním nám ho poštou. Aj tak veľa ľudí urobilo a stále to aj robí, no takýmto tempom by to trvalo ešte celkom dlho. Je teda možné, že sa nám naša iniciatíva presunie na pomaturitné obdobie, keď budeme chodiť zbierať podpisy v mestách. Bolo by super spraviť nejakú kampaň, ktorá by namotivovala ľudí k hromadnému zaslaniu petičných hárkov tak, aby sme už v máji mali 100-tisíc podpisov.
 
Aký výsledok očakávate v prípade, že sa bude parlament zaoberať vašimi požiadavkami?
Myslím, že by sme vedeli zatlačiť na strany ako MOST-HÍD a SNS, aby hlasovali v náš prospech. Nemám s tým žiadnu skúsenosť, takže naozaj neviem. Ale vnímam, že napríklad strana MOST-HÍD je na hranici zvoliteľnosti a myslím si, že ak by nás odmietli, vedelo by im to ublížiť. Záleží podľa mňa aj na tom, či bude prípadné hlasovanie o našej petícii v blízkosti nejakých volieb – napríklad prezidentských. Vtedy sa ľudia sústreďujú na politické dianie a strany sú menej arogantné, pretože chcú od voličov moc na ďalšie volebné obdobie. Taktiež, ak by bol zároveň s hlasovaním o petícii aj pochod, vedelo by to spraviť väčší efekt. Je to ťažké posúdiť, ale keby som neveril, že to je možné, tak by som to nerobil.
 
Po jednom z pochodov vám predseda vlády Robert Fico navrhol, aby ste sa zúčastnili na seminári o korupcii. Ako to dopadlo?
Nenavrhol to vlastne nám ako organizátorom pochodu, ale študentom z vysokoškolských senátov. Tí sa na seminári zúčastnili a páčilo sa im. Osobne ich nepoznám.
 
V súvislosti s vaším rozhovorom pre Plus JEDEN DEŇ – dodnes je k dispozícii na internete s titulkom: Tak toto je poriadny trapas. Líder protikorupčných pochodov sa vyznamenal. Z rozhovoru akoby vyplývalo, že nemáte vedomosti o kauzách, ktoré súvisia s protestmi. Aká je vaša reakcia na daný rozhovor?
Pozrite, ja som stredoškolák, ktorý chce, aby sa korupčné kauzy nediali, prípadne vyšetrili. Viem o nich základné fakty, ktoré som komunikoval mnohokrát. Nie som jeden z tých, ktorých hobby je študovať tieto kauzy po večeroch. Ale aj takí ľudia sú v našej iniciatíve. Takže ľudia môžu byť pokojní, niekto drží všetky tieto pre mňa zbytočné mená a čísla v hlave a môže ich niekedy zopakovať, keď to bude potrebné. Ja sa venujem škole, takže keby si už niečo pamätám, tak to bude niečo z maturitných predmetov. Ak potrebujem fakty o kauzách, ktoré neviem, tak si otvorím Google, nájdem si novinový článok a čerpám informácie odtiaľ. Som iba človek, ktorý vyjadril svoj názor. Nemám zrazu čas a peniaze sa venovať korupčným kauzám. Veď na to tu máme vyšetrovateľov, a to je to, čo od nich žiadame, aby nám poskytli zrozumiteľnú verziu toho, čo sa udialo, a nie neustále dohady.
Tento telefonát bol spravený celý z jediného dôvodu, zdiskreditovať ma. Ale to ľudia nepochopia, ak to nezažijú. Nemyslím si, že je v poriadku, ak si niekto na mňa robí názor na základe bulváru.
 
Momentálne ste v maturitnom ročníku. Kde študujete a ako sa vám darí v štúdiu?
Študujem na IB programe na Gymnáziu Juraja Hronca v Bratislave. Je to super program a je mi trochu ľúto, že mi zostalo pomenej času a pozornosti sa vzdelávať. Ale teraz sa štúdiu naplno venujem, takže dúfam, že dobehnem zameškané. Ako sa mi darí, ukážu asi až maturity.
 
Ako reagovali vyučujúci a spolužiaci na vaše aktivity v súvislosti s protikorupčnými pochodmi?
Veľmi nás podporovali a veľa spolužiakov nám výrazne pomohlo pri organizácii. Všetko zadarmo a na úkor ich vzdelávania. Veľmi si to vážim.
 
Kam po štúdiu povedú vaše kroky? Chcete zostať na Slovensku alebo plánujete odísť do zahraničia?
Veľmi by som chcel ísť na vysokú školu do zahraničia, spoznať nový prístup a kultúry. V budúcnosti by som sa chcel aj vrátiť. Ale všetko je to ešte v rukách osudu. Možno zostanem na Slovenku aj kvôli vysokej škole.
 
Premiér Fico vyhlásil, že odklepne desať miliónov eur na rekonštrukciu bratislavských internátov. Ako vnímate tento krok?
Vnímam to veľmi pozitívne. Minulý rok som býval na stredoškolskom internáte v jednej izbe s ďalšími 3 spolubývajúcimi s nutnosťou byť na internáte už o 18. hodine a zákazom používania kuchynky po 21. hodine. Neustále nás vychovával vychovávateľ, čo nie je veľmi príjemné v 19 rokoch. Hlavne keď väčšina týchto ľudí nemá empatiu a lásku k tínedžerom, ktorí potrebujú pochopenie a nie autoritatívnu ruku. Ale to je, samozrejme, môj názor.
 
 
Filip Timár
Foto: Dávid Straka
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising