Meniny má: Aleš

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2020

Dobré správy pre Dúbravku: Začnú premávať električky

 

17. február. To je ten dlhoočakávaný dátum, po ktorom bude opäť spustená už zmodernizovaná električková trať až do Dúbravky.
 
Mestu Bratislava sa podarilo dostať do elektrickej stanice – meniarne Dolné Krčace, kde sa zrealizovali nevyhnutné úpravy. Rekonštrukcia dúbravsko-karloveskej radiály stála 65,1 milióna eur a začala sa ešte v júni minulého roku. Realizáciu dostalo za úlohu vysúťažené konzorcium  DK Radiála.
 
Doteraz sa zrealizovali dve etapy – od zastávky Molecova po obratisko Kútiky a od Molecovej po Záluhy (Damborského). Najťažšia etapa modernizácie radiály je naplánovaná od začiatku mája do septembra, ktorá má trvať približne 130 dní. Modernizovať sa má najdlhší a najhlavnejší úsek trate, smerujúci od tunela po zastávku Molecova, kde plánujú postaviť nový prestupný terminál. Záväzný termín dokončenia modernizácie radiály vo všetkých etapách je stanovený na 12. septembra 2020. Od 19. decembra premávali električky po časti zmodernizovanej radiály, čiže iba po obratisko Kútiky v Karlovej Vsi.
 
Problémy s pozemkami
Spusteniu premávky električiek až do Dúbravky bránil spor so zástupcami vlastníkov pozemkov pod elektrickou stanicou – meniarňou Dolné Krčace, z ktorej je napájané trakčné vedenie pre električkovú trať. Prístup do meniarne bol pritom dôležitý, bez neho sa nedokážu robiť technické skúšky ani prevádzkovať električková trať do Dúbravky.
 
Súd napokon rozhodol v prospech mesta, keď vydal dve neodkladné opatrenia, čím nariadil vlastníkom pozemkov zdržať sa umiestňovania prekážok a umožniť vstup pracovníkov mesta a Dopravného podniku Bratislava na pozemok. Stále však nie je úplne doriešený prechod cez pozemok, keďže sa komplikuje zápis vecného bremena, o ktoré požiadalo mesto v roku 2019. Magistrát Bratislavy odmietol návrhy majiteľov pozemkov na predaj za cenu 150 eur za štvorcový meter, uvoľnenie pozemku, výmenu za iný pozemok či uvoľnenie pozemku, ktorý sa blokuje voči výstavbe v strede mesta.
 
 
brez
Foto: dpb.sk

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising