Meniny má: Oldrich

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 11/2014

Je len jedna šanca na zmenu

Boj o primátora Bratislavy sa blíži do finále. Viaceré prieskumy naznačujú, že výsledok bude tesný a rozhodne sa medzi súčasným primátorom Milanom Ftáčnikom a Milanom Kňažkom. O tom, či voľby dopadnú ako pred štyrmi rokmi, keď delenie pravicových hlasov nahralo M. Ftáčnikovi, sme sa porozprávali práve s Milanom Kňažkom.
Zdá sa, že sa opäť zopakujú voľby z roku 2010, keď delenie hlasov medzi pravicových kandidátov znamenalo víťazstvo ľavicového kandidáta strany SMER-SD, Milana Ftáčnika.   
Verím, že sa to nezopakuje. Po štyroch rokoch súčasného primátora Ftáčnika vo funkcii vidíme, že Bratislava potrebuje zmenu. Mesto nerieši problémy s dopravou, parkovaním, každý sa tu len vyhovára. Nehovoriac o kauzách, ako je rekonštrukcia hlavnej železničnej stanice či PKO, v prípade ktorého sa aktuálnym rozhodnutím súdu ešte zhoršila pozícia mesta a hrozia miliónové škody. Ale, samozrejme, uvedomujem si, keďže v týchto voľbách je len jedno kolo, že rozdelenie hlasov medzi viac pravicových kandidátov nahráva pánovi Ftáčnikovi.
Vo viacerých posledných prieskumoch ste práve vy favoritom, ktorý by ho mohol nahradiť. 
Prieskumy sú jedna vec, samozrejme, ma teší, že mi Bratislavčania v nich prejavujú takú vysokú podporu. Dôležité bude, aby 15. novembra, čo je okrem iného predĺžený víkend, prišli aj odvoliť. Samozrejme, dovtedy budem pokračovať v stretnutiach s Bratislavčanmi. Ako človek, ktorý tu žije prakticky celý svoj život, sám najlepšie viem, že bratislavskí voliči sú nároční a potrebujú v prvom rade jasnú ponuku riešení. Zatiaľ mám zo stretnutí s Bratislavčanmi pozitívnu spätnú väzbu. 
Váš protikandidát, pán Nesrovnal, stavia kampaň na tom, že ste v politike aj s primátorom Ftáčnikom už 25 rokov. Čo vy na to?
Už som viackrát povedal, že toto je dôvod, prečo SMER-SD na Slovensku bez väčších problémov vyhráva všetky voľby. Pravica sa medzi sebou hašterí, štiepi, rieši stranícke záujmy, dohody, rozbíja sa a z toho potom profituje SMER-SD. Preto nebudem komentovať kampaň protikandidátov. Čo sa týka tých 25 rokov v politike, ja som z politiky odišiel na základe dobrovoľného rozhodnutia v roku 2002, teda pred 12 rokmi. To je základná matematika. Viem, nie je to v slovenskej politike bežné, odísť sám, ja som s tým problém nemal. Vďaka tomu však nemám absolútne žiadne záväzky voči nijakej strane, či už súčasnej, alebo bývalej, ani jej voči sponzorom. Úsmevne preto na mňa pôsobí, ak sa niekto tak vehementne snaží vytvárať rôzne legendy, napríklad spájať ma s pánom Kmotríkom. Počas môjho pôsobenia v politike nenájdete takú situáciu, že by som sa rozhodoval zištne, a nie podľa svojho presvedčenia. Som naozaj nezávislý kandidát. Mesto, naopak, je v zajatí straníckych záujmov ako korisť po každých voľbách. To sa musí skončiť.
V politike ste však boli viac rokov, čo by ste vyzdvihli zo svojho pôsobenia?
Keď som bol ministrom kultúry, tak som Divadlu Astorka, ktorému hrozilo, že skončí na ulici po tom, čo mesto predalo ich budovu, pomohol nájsť nový priestor, kde sídlia dodnes. Roky neriešené projekty, ako bola rekonštrukcia Univerzitnej knižnice v centre mesta alebo aj dokončenie Slovenského národného divadla sa pohli významným spôsobom dopredu. To sú dosť konkrétne veci. Na druhej strane sa mi zdá trošku zvláštne, ak počúvam kritiku od kandidátov, ktorí sú zodpovední za dnešný stav vecí. Pán Nesrovnal bol napríklad posledné štyri roky mestským poslancom, dokonca predsedom finančnej komisie, predsedom najsilnejšieho poslaneckého klubu (SDKÚ-DS – Most-Híd), členom mestskej rady a zároveň vicežupanom.  Naopak, myslím si, že zlyhali práve dlhoroční komunálni politici. Veď sa len pozrite, ako vyzerá Bratislava, to je ich vizitka. 
Ak sa teda bavíme o tom, čo by ste chceli spraviť, čo to bude?
Ako prvý z kandidátov som predstavil ucelený program Fungujúca Bratislava. Je pomerne komplexný a rozsiahly, čo je výsledok toho, že problémov, ktoré potrebujeme v Bratislave konečne začať riešiť, je naozaj veľa. Určite bude jednou z priorít zavedenie jednotného parkovacieho systému v meste, ale mám jasnú predstavu aj o regulácii výstavby, napríklad aj výškovej. Skoncujem s politickými nomináciami na magistráte a najmä v mestských podnikoch. Mám pozitívnu spätnú väzbu na mnohé svoje riešenia aj od bratislavských aktivistov, ktorí, bohužiaľ, museli v posledných rokoch čoraz častejšie preberať úlohu magistrátu a bojovali s problémami v našom meste.  
Čo by ste na záver povedali Ružinovčanom, prečo a ako voliť 15. novembra?
Určite, aby prišli voliť. Keďže je len jedno kolo, druhá šanca pre tých, ktorí nie sú spokojní s tým, ako dnes vyzerá Bratislava, už nebude. Ak sú teda Ružinovčania nespokojní s tým, ako sa zahusťuje zástavba v ich okolí, ako dnes vyzerá zeleň v tejto dakedy najzelenšej mestskej časti, nemali by tieto voľby vynechať. Bratislavu môžeme zmeniť len spolu.

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising