Meniny má: Kazimír

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 09/2020

Nevyhadzujte nepotrebné veci, dajte im šancu

 

To, čo nepotrebujeme my, sa môže zísť niekomu inému a naopak. Dajte veci kolovať, naša príroda sa nám za to poďakuje. Hovorí bratislavský primátor Matúš Vallo v súvislosti so vznikom Mestského bazára.
 
Ten organizuje hlavné mesto v spolupráci s Bratislavskou mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Ide o pilotný projekt v rámci budovania povedomia o vznikajúcom Bratislavskom centre opätovného použitia, tzv. reuse centra.
 
O čo ide?
Záujemcovia môžu prinášať do zberu v centrále OLO síce pre nich už nepotrebné, ale stále použiteľné veci. Predmety musia spĺňať tieto vlastnosti: čisté, zachovalé, funkčné a kompletné.
Následne si budete môcť tieto veci zakúpiť aj vy za symbolické ceny. Konkrétne na Mestskom bazári, ktorý sa uskutoční 10. – 11. októbra od 10.00 do 18.00 v areáli Komunálneho podniku na Bazovej 8.
 
Kedy prebieha zber?
Celý september v centrále OLO – na Ivanskej ceste 22 (oproti obchodnému domu IKEA). Vyhradené časy sú streda od 12.00 do 18.00, piatok a sobota vždy od 8.00 do 18. 00.
 
Na čo sa použijú peniaze?
Vyzbierané finančné prostriedky budú na transparentnom účte. Použijú sa na budovanie stabilného Bratislavského centra opätovného použitia. Jeho cieľom je podporiť aktivity, ktoré majú predchádzať tvorbe odpadu, a to tak, že sa predĺži životný cyklus predmetov a vecí ešte vhodných na ďalšie použitie.
 
Čo môžete darovať?
zdroj: bratislava.sk
- nečalúnený nábytok: stoly, stoličky, komody, poličky, rámy postelí – nie matrace, záhradný nábytok, knižnice, nočné stolíky, nábytok pre deti atď.;
- knihy, časopisy, CD a DVD;
- spoločenské hry: autíčka, autodráhy, bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky atď.;
- kuchynské potreby (nie elektronické): taniere, poháre, príbory, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, kuchynské náradie – kovové, plastové: naberačky, metličky, liatinové platne, dózy na skladovanie potravín – sklenené, plastové – s viečkom/vrchnákom, soda stream, koťogo atď.;
- športová výbava: lyže – zjazdárske, bežky, lyžiarky, topánky na bežky, korčule – kolieskové, inline, na ľad, tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne účely atď.;
- domáce/záhradkárske potreby (nie elektronické): skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky atď.;
- detský sortiment: kočíky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodúľky, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče atď.;
- bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky atď.;
- kancelárske a školské potreby: školské tašky, farbičky – kompletné súpravy, fixky, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky;
- chovateľské potreby: prepravky na prevoz, koterce – bez matracov, bez čalúnenia, vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá atď.;
- hudobné nástroje (nie elektronické): gitary, ukulele, ďalšie strunové nástroje, dychové nástroje, stojany a obaly na nástroje.
Poznámka: OLO avizuje, že v prípade, ak chcete na Mestský bazár darovať objemný predmet, prípadne viacero vecí, ktoré sa vám nezmestia do osobného auta, môžete využiť počas posledných dvoch septembrových sobôt bezplatný odvoz. Po posúdení ich vlastností vám OLO zabezpečí ich bezplatný odvoz.
 
 
rob
Foto: bratislava.sk

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising