Meniny má: Aleš

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2020

PLACEBO

 

 
 
 
Znepokojili ma správy v médiách. V lekárňach chýbajú (vraj dočasne) lieky pre onkologických pacientov a cukrovkárov. Liekov proti upchatému nosu a vypadávaniu vlasov sú plné regály. Dostanete ich bez predpisu, čiže ich poisťovňa neuhrádza. Mám skúsenosť, že ich netreba za každú cenu kupovať. Existuje predsa placebo.
Onkologické lieky, ani tie proti cukrovke sa, žiaľ, nedajú nahradiť placebom. Ono však môže nahradiť liek pri menej závažných zdravotných ťažkostiach. Viem celkom iste, že v mnohých prípadoch pomáha. Mám to vyskúšané v rodine, aj na samej sebe. Môj manžel každé ráno užíva niekoľko liekov. Medzi nimi aj malú tabletku, ktorú mu lekár odporučil rozkrojiť na polovičku. Občas sa stane, že mu pri krájaní polovička odletí na zem. Je maličká, pomáham ju hľadať. Keď som mu ju raz našla a on ju potom užil, zapil vodou – a ja som večer tú polovičku náhodou na zemi našla znova, vyplývalo z toho, že to, čo som našla predtým a čo užil ako liek, bola iba nejaká lieku podobná smietka. Nespôsobila mu však nijaké ťažkosti a bez následkov splnila svoj účel.
Nuž, placebo. Ani ja nemám s ním zlé skúsenosti.
Keď sa ráno zobudím, mávam niekedy žalúdočné ťažkosti. Na nočnom stolíku mám proti nim nachystanú tabletku. Chystala som sa do mesta za povinnosťami,
a keďže mi bolo zle od žalúdka, tabletku som užila. Celý deň som sa cítila skvele. Tabletka zabrala, žalúdok sa upokojil. Večer, keď som chcela dať na nočný stolík znova tabletku pripravenú na ráno, zistila som, že tá, ktorú som mala užiť, leží na svojom mieste. Nechápala som. Ešte mi pamäť slúži a vedela som, že som ju ráno užila. Mávla som nad touto záhadou rukou až do chvíle, kým som sa nechystala prišiť malý gombík na manželovu košeľu. Nebolo ho. Keďže je veľkosťou aj farbou podobný spomínanej tabletke a ležal vedľa nej, užila som gombík.
A spomínam si, ži placebo slúžilo aj iným.
Môj ujo si reumu liečil jedením stonky z púpavy. Biele mlieko, ktoré z takej stonky vyteká, je nechutné a horké. Tvrdil, že čím je liek horkejší, o to je účinnejší. Vraj mu to pomáhalo.
Na placebo teda nedám dopustiť. Odporúčam ho však len tým pacientom, ktorí sú zdraví.

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising