Meniny má: Kazimír

Aktuálne vydanie:
Ročník: 7, číslo: 2/2018
ISSSN: 1338-5739
PONDELOK 14. máj 2018
 

Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 09/2020

Vojna proti miniatúrnemu nepriateľovi

 
Bratislava bola počas uplynulého leta svedkom veľkého boja. Obyvatelia verzus komáre. Neúprosný hmyz nedal spávať nejednému Bratislavčanovi. A večer bez repelentu ani na krok. Čo sa tento rok udialo inak? Prečo hlavné mesto okupovali komáre omnoho intenzívnejšie ako po minulé roky?
 
Vĺn nadmerného výskytu komárov bolo počas letných mesiacov viac, jedna pritom trvala približne tri týždne. Na vedenie hlavného mesta sa tak sypala kritika, občania mali veľa otázok. Primátor Bratislavy Matúš Vallo reagoval a na svojich profiloch na sociálnych sieťach priebežne ponúkal odpovede.
 
Biológia nahradila chémiu
Premnoženie komárov je vec čisto prírodná, boj s nimi však už môže byť aj chemický. Je len na realizátorovi postreku, ktorú možnosť si zvolí. Obe majú svoje pre aj proti. Keďže Lužné lesy, Malé Karpaty a Devínska kobyla sú chránenými územiami, kde zákon zakazuje použiť akýkoľvek chemický postrek, a pritom ešte tvoria podstatnú časť územia hlavného mesta, vedenie mesta tento rok pristúpilo k biologickému postreku prostriedkom BTI. Má vraj niekoľko výhod, no zo všetkých je najdôležitejšie to, že neohrozuje zdravie obyvateľstva a nie je taký škodlivý. Okrem toho nevyhubí iné živočíšne druhy a už roky sa využíva aj našimi západnými susedmi.
 
A aký je vlastne hlavný rozdiel medzi chemickým a biologickým postrekom? V princípe ide o to, že chemický postrek zabíja už vyvinuté komáre. Biologický postrek sa zvyčajne aplikuje na liahniská, kde zasahuje larvy, vďaka čomu sa potom nevyliahnu samotné komáre. Práve preto je potrebné intenzívne a systematické monitorovanie takýchto liahní. Na postrek je vhodných len niekoľko dní, inak nemusí byť účinný. Podľa vedenia hlavného mesta bolo takto v mnohých prípadoch zlikvidovaných až 100 percent lariev. Hlasy množstva nespokojných obyvateľov však hovoria o inom.
 
Komárový hoax v Devínskej Novej Vsi
Mestské časti majú v dodatočných postrekoch voľné ruky. Vedenie Bratislavy im dáva na výber, ktorý druh si zvolia. V Devínskej Novej Vsi distribuoval neznámy autor letáky, ktoré pod menom splnomocnenca pre životné prostredie Andreja Kovarika hovorili o väzobnom treste pre starostu tejto mestskej časti, a to kvôli tomu, že aplikoval chemický postrek proti komárom.
Starosta Bratislavy Matúš Vallo sa na svojom facebookovom profile vyjadril, že je to absurdný nezmysel a lož, ktorá vytvára dojem konfliktu tam, kde nie je. „Nielenže sám starosta mestskej časti už potvrdil, že v spolupráci s Andrejom Kovarikom kvôli tomuto hoaxu podajú trestné oznámenie. Starosta rovnako vyzval obyvateľov na pomoc s monitorovaním liahnisk komárov, aby naše zásahy biologickým prípravkom BTI, ktoré vykonávame v Bratislave, boli čo najúčinnejšie. Namiesto konfliktu, o ktorý sa snaží anonym, teda v realite funguje spolupráca,“ tvrdí na sociálnej sieti Matúš Vallo.
Vzhľadom na to, že sezóna komárov je už v podstate za nami, je nateraz daný problém zažehnaný. Bratislavčanom len ostáva dúfať, že budúci rok komáre nebudú mať také dobré klimatické podmienky a že na aplikácii postrekov z tohto roka sa ich realizátori poučili čo najviac.
 
FIL.T.,
Foto: TT
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising