Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 03/2012

Z rokovania mestského zastupiteľstva

Za uplynulé obdobie sa konali 2 za-sadnutia Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy.

Prvé zasadnutie  - 2. februára ma­lo dva hlavné body - Protikorupčné minimum a budúcnosť Starej tržnice. Protikorupčné minimum vychádza z iniciatívy Transpa­rency International Slovensko a za­hŕňa 77 opatrení v 12 oblastiach.  Najviac sa medzi poslancami  diskutovalo o zverejňovaní rozšírených majetkových priznaní. Zástupcovia Bratislavčanov sa zhodli na tom, že nebudú zverej­nené na internetovej stránke mesta, ale ich kontrola bude prebiehať  prostredníctvom komisie na ochranu verejného záujmu. Uznesenie zastupiteľstva v tejto súvislosti zaviazalo primátora Milana Ftáčnika, aby v spolupráci s poslancami prešetril podozrenia z manipulácie pri verejnom obstarávaní postreku proti komárom a predložil zastupiteľstvu správu o výsledku kontroly a o prijatých preventívnych opatreniach. Prijatím materiálu by sa verejnosť napríklad viac mohla zapájať do tvorby územného plánu a územných plánov zón. Okrem záväzných stanovísk k výstavbe, vrátane vydaných stanovísk, má mesto zverejňovať aj všetky rozhodnutie o pridelení dotácií a grantov.

Budovu Starej tržnice v centre mesta spravuje magistrát, pričom akcie a podujatia  sa v nej konajú len sporadicky. Tento stav trvá viac ako dva roky, pričom náklady  za energie sa len za minulý rok vyšplhali  na viac ako  42 000 eur. Zastupiteľstvo mesta rozhodlo, že tržnica sa opäť vráti do správy Bratislavského kultúrneho a informačného strediska a bu­de sa využívať na organizáciu kultúrnych a spoločenských podujatí. Priestory sa tak dostanú do správy subjektu, ktorý je perso­nálne i technicky vybavený na jeho správu a prevádzku. V súčasnosti BKIS nemá priestor pre usporadúvanie veľkých kultúrnych podujatí, ako to bolo v prípade Parku kultúry a oddychu. Stará tržnica je multifunkčný priestor so širokými možnosťami využitia. Keďže BKIS je príspevkovou organizáciou mesta, nedôjde k “odlivu majetku”. Ročné prevádzkové náklady na budovu mesto vyčíslilo na 70 000 eur. Budova tržnice je však dosť zdevastovaná a bude nutné prikročiť k jej rekonštrukcii,  odhadované náklady dosahujú  cca 360 000 eur.  Podľa poslancov  je udržovanie tržnice ako turistic­kej atrakcie nereálne, keďže v okolí nie sú dostatočné kapacity na parkovanie a klasická tržnica by tak nemala dostatok zákazníkov.  Poslanci zvažujú, že na námestí pred tržnicou by vytvorili občasný trh,  a preto požiadali  hlavnú architektku Ingrid Konradovú o návrh koncepcie umiestnenia potenciálnych mestských trhovísk v Bratislave.

Druhé zasadnutie  - 1. marca  začalo uctením si pamiatky zosnulého poslanca Tomáša Ágoštona, ktorého nahradil poslanec Ján Hrčka. Mestskí poslanci následne schválili materiál, v ktorom sa uzniesli, že Dopravný podnik Bratislava dostane z tohtoročného rozpočtu mesta vyšší finančný príspevok o 1,5 milióna eur a hospodáriť tak bude s celkovo 53,2 miliónmi eur s plánom výkonov na rok 2012 v rozsahu 45 031 000 vozokilometrov. Ak by poslanci DPB nezvýšili finančný príspevok, vytvoril by stratu vo výške 2 380 470 eur. Táto suma sa teraz zníži o 1,5 milióna, no zvyšné financie na dosiahnutie vyrovnaného hospodárskeho výsledku si bude musieť DPB riešiť ďalšími úsporami vlastných nákladov.  Klub SDKÚ-DS a Most-Híd navrhol, aby mestský dopravca rokoval so spoločnosťou, ktorá zabezpečuje nákup cestovných lístkov cez sms správy, o výhodnejších podmienkach, lebo spoločnosť si ponecháva 7,5 percenta z ceny lístka. Ak by si uplatňovala len dve percentná, tak, ako to  uplatňuje podobná spoločnosť v Košiciach, DPB by mohol získať ročne 200 000 eur. Podľa DPB už takéto rokovania prebiehajú.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR by malo do konca augusta povedať, či je projekt na Nosný systém mestskej hromadnej dopravy reálny, odborne odôvodnený a či mesto v ňom môže pokračovať. Do marca mesto podá predbežnú žiadosť o nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu Starého mosta a postavenie koľajovej trate zo Šafárikovho námestia na Bosákovu ulicu ako 1. etapy trate železničná Hlavná stanica - Janíkov dvor. Od Európskej únie žiada približne 80 miliónov eur.   Mesto zároveň pripravilo alternatívu, ktorá by umožnila, aby boli lávky na oboch stranách mos­ta.  Doterajší projekt totiž počítal s tým, aby sa lávky rozšírili len na jednej strane z 1,5 metra na dva metre.      

Bratislavskí poslanci taktiež vzali na vedomie informáciu, že vlastník pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu, spoločnosť Henbury Development, víta dohodu so štátom o zámene pozemkov. Za pozemky pod PKO by tak táto spoločnosť získala tie pod budovami Výskumného ústavu vodného hospodárstva. Pozemky pod VÚVH však patria štátu. Podľa primátora Milana Ftáčnika, pre rezort životného prostredia je vý­skumný ústav síce dôležitá budova, ale môže stáť aj na inom mieste. Keďže mesto chce získať štátne pozemky do svojho vlastníctva, na zastupiteľstve 2. februára poslanci poverili primátora, aby o tom začal rokovať s vládou SR, ktorá vzíde z predčasných parlamentných volieb.  

Poslanci taktiež schválili vyhlásenie obchodnej súťaže o najvhodnejší návrh systému požičiavania bicyklov. Mestská cyklistika by tak čiastočne odľahčila Bratislavu od zápch a problémov s parkovaním. Mesto uvažuje, že v rámci prvej etapy v júli by vzniklo osem lokalít, a to Hviezdoslavovo námestie pri Novom moste, River Park, Šafárikovo námestie, Eurovea, Karloveské rameno, Sad Janka Kráľa, Aupark, lokalita Námestia Slobody Bratislava. V apríli 2013 by vznikli ďalšie tri stanice na Poštovej ulici, parkovisku Ekonomickej univerzity a na Železnej studničke.  Na jednom cyklostojisku by malo byť pritom minimálne desať bicyklov, ktoré budú špeciálne upravené, chránené proti rozmontovaniu a zničeniu, prispôsobené celoročnej prevádzke a so systémom uzamykania v stojane.

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising