Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 10/2012

Z rokovania mestského zastupiteľstva

 

Mesto má o 423 bytov menej ako pred rokom, rozpočet sa zatiaľ darí napĺňať, autobusový pruh na hlavnú stanicu tak skoro trvalý nebude. V pravidelnej rubrike opäť prinášame novinky z magistrátu.

 

 

V slovenskej metropole sa počet bytov, ktoré sú vo vlastníctve bratislavského magistrátu, medziročne znížil o 423. Bratislavská samospráva ma tak reálne k dispozícii 2 524 bytov určených pre nájomné bývanie. Takmer v dvoch pätinách prípadov môže o pridelení nájomného bytu rozhodnúť primátor mesta na základe odporúčania bytovej a sociálnej komisie. Právo rozhodovania o 1 599 zvyšných bytoch je v rukách starostov miestnych samospráv.

 

Najviac mestských bytov, ktoré sú zverené mestskej časti, je v Petržalke (674), Starom Meste (407) a v Ružinove (239). V roku 2011 bolo žiadateľom, ktorí splnili kritériá pre získanie nájomného bytu, pridelených 116 bytových jednotiek. Z dôvodu neplnenia zmluvných povinností vedie momentálne mesto 433 súdnych sporov, čo je o 109 konaní menej oproti minulému roku. Bratislavský magistrát aktuálne eviduje 1 456 neplatičov, ktorí dokopy dlhujú 1,85 mil. eur.

 

Napriek nemalému dlhu sa však za prvý polrok podarilo udržať vyrovnaný rozpočet. Za prvý polrok roka 2012 dosiahla samospráva hlavného mesta celkové príjmy na úrovni 105 miliónov eur, čo je na úrovni 47 percent predpokladaných príjmov za prvých šesť mesiacov. Najväčším rizikom rozpočtu slovenskej metropoly je suma takmer 2,2 mil. eur, ktorá súvisí s nezaplatenými faktúrami za realizované práce v roku 2010, ktoré objednalo ešte bývalé vedenie mesta, ale rozpočtovo neboli kryté.

 

Druhým negatívom je nižší ako rozpočtovaný príjem za predaj mestského majetku, ktorý bol odhadovaný na úrovni bezmála 15 mil. eur a plní sa len na 20 percent. Pozitívom je úspora verejných financií na bežnom chode úradu, kde je šetrenie na úrovni 4,5 mil. eur. Úpravy rozpočtu, o ktorých hlasovali poslanci na septembrovom zasadaní zastupiteľstva, by mali ušetriť ďalších 4,4 mil. eur. Škrty sa pri jednotlivých položkách pohybujú od 0,4 do 8 percent, pričom sa opatrenia najmenej dotknú MHD (0,4 percenta) a prevádzky základných umeleckých škôl a centier voľného času (1 percento). Najvýraznejšie škrty budú na programoch v gescii úradu, magistrátu (5 percent) a v transfere pre BKIS (8 percent). Krátenie rozpočtu sa nedotkne sociálnych zariadení v pôsobnosti hlavného mesta a kapitoly viazanej na čistotu, poriadok, resp. nakladanie
s komunálnym odpadom.

 

Výraznou aktivitou magistrátu bola zmena organizácie dopravy počas Európskeho týždňa mobility. Mesto sa rozhodlo vyskúšať zriadenie autobusového pruhu na Štefánikovej ulici v smere k hlavnej stanici. Dispečing DPB si pruh pochvaľoval – vodiči hlásili až 3 ušetrené minúty pri prejazde z Hodžovho námestia na hlavnú stanicu. Horšie situáciu vnímali policajti, podľa ktorých najmä v prvých dňoch priveľa vodičov vyhradený pruh nerešpektovalo. To sa síce zmenilo neskôr v týždni, keď si ľudia na zmenu zvykli, vrásky však policajtom začal robiť iný úsek od Auparku po Hodžovo námestie, kde sa mesto rozhodlo autobusový pruh predĺžiť.

 

Za následok to malo zníženie priepustnosti križovatky na Hodžovom námestí na polovicu a následnú tvorbu kolón až po Most SNP. Nemožnosť zaradiť sa do kolóny v smere z nábrežia mala za následok opačný ako plánovaný efekt. Vozidlá zlievajúce sa do jedného pruhu pri Dóme Sv. Martina blokovali autobusy MHD viac ako bežná doprava. Experimentálny projekt sa momentálne vyhodnocuje a je otázne, či a v akej podobe sa podobné pruhy nakoniec zrealizujú defintívne.                                     

(bw)

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising